W miniony wtorek zaprezentowano opracowaną niedawno dokumentację techniczną budynku logistycznego Elbląskiego Parku Technologicznego na Modrzewinie Południe. Dokumentacja jest jednym z rezultatów zakończonego właśnie projektu „Wsparcie MŚP działających w sferze innowacji i transferu technologii regionu sąsiedztwa”.
Głównym celem projektu było przede wszystkim wsparcie rozwoju gospodarczego i zwiększenie konkurencyjności regionu transgranicznego, a także stworzenie instytucjonalnego otoczenia wspierającego sektor MŚP w działaniach proinnowacyjnych.
26 lutego w kamieniczkach staromiejskich przy ul. Św. Ducha elbląski magistrat zorganizował zamykającą projekt konferencję. Udział w niej wzięli reprezentanci centrów technologii i innowacji, przedstawiciele władz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz polscy i rosyjscy przedsiębiorcy.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z rezultatami działań przeprowadzonych w ramach projektu, tj. zorganizowanych wizyt studyjnych, szkoleń oraz z opracowaną dokumentacją techniczną budynku logistycznego oraz dróg wewnętrznych powstającego na terenie Modrzewiny Południe Elbląskiego Parku Technologicznego.
- To jest obszar rozwoju dla Elbląga. Do niedawna mówiło się o Modrzewinie w sferze dalekiej przyszłości. Obecnie przygotowujemy ponad 50 hektarów pod rozwój przedsiębiorczości. W tym roku te tereny udostępnione zostaną inwestorom. Z niektórymi mamy już podpisane listy intencyjne. Wybudowanie budynku logistycznego to duże wyzwanie i obciążenie finansowe. Wymianie doświadczeń miał właśnie służyć ten projekt, którego jednym z rezultatów jest dokumentacja techniczna pierwszego budynku EPT – podkreślał podczas spotkania Witold Wróblewski wiceprezydent Elbląga.
W budynku logistycznym mieścić się będą m.in. siedziby zarządu EPT, przedstawicieli klastrów oraz przedstawicieli firm badawczych, a także Centrum Zarządzania Logistycznego oraz laboratoria i pracownie badawcze. Z kolei teren Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji przeznaczony zostanie pod działalność instytucji nauki i badań, istytucji publicznych i państwowych, instytucji sektora finansowego, sektora otoczenia logistycznego, zgrupowań rekreacyjnych i rozrywkowych oraz usług, handlu i gastronomii. Dokumentację techniczną budynku logistycznego oraz zagospodarowania terenu Centrum Biznesu, Rozwoju i Innowacji opracowało konsorcjum firm Project System i Prowed z Elbląga. Jego sporządzenie kosztowało ok. 1 mln 150 tys. zł. Zakończenie budowy budynku logistycznego EPT za blisko 55 mln zł miasto planuje do 2010 r.
Uczestnicy wtorkowej konferencji mieli również okazję zapoznania się z zagadnieniami innowacyjności rozwijanej w sektorze MŚP, a także potencjałem i szansami rozwoju struktur klastrowych w polskiej gospodarce.
Partnerami Gminy Miasta Elbląg podczas realizacji projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Litwa, Polska i Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej, było Centrum Innowacji i Technologii w Kaliningradzie oraz Gdyńskie Centrum Innowacji.
Bardzo ładne, nareszcie jakaś porządna architektura w Elblągu.
Szkoda tylko ze ta architektura nie stanie przy drodze przelotowej, np przy Grunwaldzkiej, albo przy obwodnicy, wtedy wiecej ludzi zobaczyloby ja;)