W Elblągu jest ok. 100 lokali gastronomiczno – rozrywkowych. Samorząd oraz policja chcą wyłonić spośród nich te najbezpieczniejsze. Bezpieczeństwo w lokalach oceniać będą m.in. sami mieszkańcy. W mieście ruszył właśnie konkurs „Bezpieczny lokal”.
- Jest to forma konkursu, który przewiduje dwa pierwsze miejsca – w kategorii lokalu rozrywkowego oraz gastronomicznego – wyjaśnia Waldemar Czerski, koordynator programu ze strony policji. - Ma on charakter rywalizacji pomiędzy lokalami, a celem nadrzędnym jest poprawa bezpieczeństwa oraz wyeliminowanie sprzedaży alkoholu nieletnim.
Każdy właściciel lokalu, który przystąpi do konkursu otrzyma specjalną naklejkę, która będzie informowała, że placówka bierze udział w walce o miano „Bezpiecznego lokalu”. Każda placówka będzie mogła uzyskać w sumie 100 punktów – 65 w kategorii bezpieczeństwa oraz 35 punktów wynikających z oceny wystawianej przez mieszkańców.
W obszarze bezpieczeństwa oceniane będzie zabezpieczenie przeciwpożarowe, w tym warunki ewakuacji, wyposażenie w podręczny sprzęt gaśniczy i urządzenia przeciwpożarowe oraz w instalacje techniczne, a także warunki budowlane obiektu ze względu na ochronę przeciwpożarową. Pod uwagę będzie również brane bezpieczeństwo pracy, w tym przestrzegania prawa pracy, higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. Duży nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo publiczne i porządek w lokalach. Tutaj sprawdzona zostanie zarówno obecność ochrony, jak i zabezpieczenia elektroniczne i mechaniczne, takie jak systemy alarmowe, monitoring wizyjny połączony z archiwizacją czy też ogrodzenie wokół obiektu. Pod uwagę zostanie również wzięty porządek publiczny – w tym celu prowadzone będą statystyki interwencji. Czym mniej interwencji, tym więcej punktów otrzymuje placówka.
- O opinię na temat lokali zapytamy także mieszkańców miasta. W tym celu uruchomione zostaną sondy internetowe, dzielnicowi przeprowadzą ankiety wśród mieszkańców osiedli, a o ocenę zapytamy klientów lokali – dodaje Waldemar Czerski.
W konkursie stosowane będą również formy ostrzeżeń, a lokal, który nagminnie łamał będzie jego regulamin zostanie automatycznie zdyskwalifikowany. W tym celu wprowadzone zostaną tzw. „żółte” i „czerwone kartki”. Żółta kartka powędruje na konto lokalu, w którym podjęto interwencję dotyczącą zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą alkoholu. Po zgromadzeniu trzech żółtych kartek w okresie 6 miesięcy, lokal otrzymuje czerwoną, która oznacza nie co innego jak dyskwalifikację.
Zwycięzcy konkursów w obu kategoriach będą mogli przez jeden rok posługiwać się tytułem „Bezpieczny lokal” w działalności marketingowej.
Lokale, które zechcą przystąpić do konkursu powinny zgłosić swój udział do 29 lutego. W okresie od marca do października prowadzona będzie bieżąca ocena lokali w oparciu o przyjęte kryteria. Uroczysty finał akcji oraz przyznanie certyfikatów „Bezpieczny lokal” nastąpi w grudniu tego roku. Konkurs ma mieć charakter cykliczny.
- Tego typu akcja prowadzona była w Chojnicach, więc prochu nie wymyśliliśmy – mówi komendant elbląskiej policji, inspektor Mariusz Darabasz. - Uważamy jednak, iż jest to cenna inicjatywa, zwłaszcza, że chodzi o to, by mieszkańcy mogli bawić się bezpiecznie.
Organizatorami konkursu oprócz Komendy Miejskiej Policji w Elblągu i Urzędu Miejskiego są również: Komenda Miejska Straży Pożarnej, Straż Miejska oraz Państwowa Inspekcja Pracy.
Fot. Milan
Świetny pomysł, mam tylko nadzieję że będzie rzetelnie przeprowadzony.
odpowiedz jest prosta, zaden :D