Dlaczego warto chronić swoje dane, dlaczego warto być ostrożnym jeżeli chodzi o wszelkiego typu inwestycje walutowe, a w końcu dlaczego warto być sceptycznym jeżeli ktoś prosi nas o zainstalowanie w telefonie kolejnej aplikacji lub też podczas zakupów bądź sprzedaży podsyła nam do wypełnienia formularz. To proste, bo możemy stać się ofiarą przestępstwa lub wykorzystani do tego by ktoś inny stał się taką ofiarą.
Do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zgłoszono dwa podobne zdarzenia. Co prawda osoby nie straciły pieniędzy, ale ich konta bankowe zostały użyte do przeprowadzenia operacji wpłaty i wypłaty środków. Obie sytuacje są podobne. Zarówno w jednej jak i drugiej dotyczyło kobiet które na portalu ogłoszeniowym sprzedawały odzież.
Sprawcy pod pozorem zakupu wystawionego towaru przesłali fałszywe linki do logowania się a następnie uzyskali od ofiar dostęp do ich bankowości internetowej. Konta posłużyły do operacji wpłaty a następnie wypłaty pieniędzy. Te ostatnie jak ustalili policjanci wypłacono w bankomatach w Warszawie.
Pamiętaj:
Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów – nawet nie zorientujesz się, że zamiast SMS-a od krewnych czy znajomych, do których masz zaufanie, dostaniesz wiadomość od cyberoszustów (np. z prośbą o podanie kodu BLIK czy zlecenie przelewu) i stracisz swoje pieniądze.
Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. “Czerwona lampka” powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga wypłat pieniędzy lub zainstalowania oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu komputera. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
nadkom. Krzysztof Nowacki
oficer prasowy KMP w Elblągu