Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od ponad dwóch lat. Statystycznie zagrożenie na Mapie nanoszone jest, co niespełna półtorej minuty. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Na początku 2019 roku KMZB zyskało nową funkcjonalność – możliwość wskazania „miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej". Warto o niej pamiętać podczas wakacji i przy okazji organizowania letniego wypoczynku.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które często wykorzystują mieszkańcy Elbląga i okolic. Od kilku miesięcy można zgłaszać zagrożenia w ramach nowej kategorii. Chodzi o "Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej". Ta opcja pozwala na zaznaczenie na KMZB zagrożeń w miejscach, np. zorganizowanego wypoczynku letniego, który odbywa się „na dziko" i poza granicami wymaganego bezpieczeństwa. Każdy, kto zauważy takie zagrożenie, może je zgłosić. Aby dokonać tego, wystarczy kliknąć na właściwą kategorię i wypełnić pole z opisem zagrożenia. Informacja ta trafi następnie do policjantów, którzy dokonają jej weryfikacji.
Statystycznie zagrożenie na Mapie nanoszone jest, co niespełna półtorej minuty. Średnio, co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została opracowana wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W trakcie jej funkcjonowania dokonywane były zmiany zarówno w zakresie funkcjonalności jak i dostępnych do wyboru kategorii zagrożeń. Wszystkie te działania były efektem wniosków użytkowników zgłaszanych za pośrednictwem skrzynki mailowej kmzb@policja.gov.pl czy też bezpośrednio policjantom.
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg