Wraz z żołnierzami 16 Dywizji szkolą się przedstawiciele służb mundurowych. W ramach układu pozamilitarnego zadania realizują funkcjonariusze Izby Celnej w Olsztynie oraz funkcjonariusze na co dzień realizujący zadania w Elblągu.
Obsługę mobilnego urządzenia do kontroli pojazdów stanowią st. apl. Rafał Szulc oraz mł. rew. Karol Ziółkowski z Referatu Grupy Mobilnej w Olsztynie. Graniczny Referat Zwalczania Przestępczości w Grzechotkach reprezentują elblążanie – rew. Emilia Schulist oraz st. asp. Wojciech Kowalczyk, którzy zabezpieczają obsługę mobilnego skanera do kontroli paczek i bagaży. W trakcie ćwiczenia ANAKONDA – 16 Służba Celna realizuje wsparcie służby ochrony i służby porządkowej stanowiska dowodzenia – z pomocą specjalistycznego sprzętu zabezpiecza wjazdy pojazdów oraz wejścia osób na stanowisko dowodzenia dywizji. Jest także w gotowości do „skrytego” sprawdzenia zawartości pojazdów – nazwaliśmy to „cichy skan” – wykrywanie materiałów i niebezpiecznych elementów w tym przede wszystkim wszelkiego rodzaju broń, amunicja czy tzw. niebezpieczne przedmioty. Ich wykrycie daje podstawę do zatrzymania pojazdu i podjęcia interwencji przez m. in. Policję czy Żandarmerię Wojskową. Jak powiedzieli nam współpracujący z nami celnicy, na tego typu ćwiczeniach są po raz pierwszy. „Takie wspólne działanie daje nam szerokie możliwości szkolenia i doskonalenia umiejętności – bardzo wiele przedmiotów, broń czy amunicja, które posiada na wyposażeniu wojsko, nie występuje w naszej codziennej służbie. Obraz skanowania takich przedmiotów jest dla nas niepowtarzalnym doświadczeniem” – powiedziała Pani rew. Emilia Schulist.
Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Marek Sokołowski bardzo dziękuje funkcjonariuszom oraz ich przełożonym za umożliwienie wspólnych ćwiczeń i zdobywania kolejnych doświadczeń i umiejętności dla obu współpracujących stron.
mjr Zbigniew Tuszyński