Na co dzień walczą z przestępczością przejawiającą się w różnych formach. Wczoraj, 21 stycznia, spotkali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu podczas corocznej odprawy, by podsumować ubiegły rok. Czy w naszym mieście pojawi się nowa Komenda, a może planowane jest zatrudnienie większej ilości policjantów? O tym w rozmowie z insp. Adamem Kołodziejskim, pierwszym zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.
Jak ocenia Pan pracę elbląskiej policji?
Oceniam ją bardzo dobrze. Po zapoznaniu się z wynikami roku ubiegłego stwierdzam, że po raz kolejny udało się elbląskim policjantom ograniczyć przestępczość, zwiększyć wykrywalność, zwłaszcza w kategoriach najbardziej uciążliwych. Również została wykonana ogromna praca prewencyjna, zmniejszyła się liczba wypadków i ofiar. Tutaj wyniki zostały utrzymane lub poprawione. Natomiast sama statystyka to nie jest najważniejsza część oceny. Bardzo dobre oceny uzyskuje elbląska policja jeśli chodzi o badania opinii społecznej, czyli przede wszystkim tych, którym służymy. Mam nadzieję, że samorządowcy wyrażą swoją opinię.
Jak KMP w Elblągu plasuje się w województwie warmińsko-mazurskim?
Nie prowadzimy rankingów, w których ustalamy, kto jest na jakim miejscu. Wyniki elbląskiej Komendy od lat są bardzo dobre i w roku ubiegłym ich praca na pewno się nie pogorszyła.
A jak wypada nasze województwo na tle innych?
Możemy się porównywać w różnych kategoriach. Jeżeli chodzi o poziom przestępczości na pewno tutaj nie możemy się wstydzić ponieważ z roku na rok jest ona ograniczana. Z reguły mamy dynamikę poniżej 100 proc., co świadczy o tym, że ta przestępczość się zmniejsza. Mamy również bardzo dobre wyniki jeżeli chodzi o wykrywalność tych przestępstw. W tej chwili jednak główny nacisk kładziemy na zapobieganie tego, by w ogóle do przestępstw dochodziło. Główny ciężar zadań policji będzie szedł w kierunku takich zadań jak bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na terenie województwa mamy tutaj 140 ofiar zabitych i 2 tys. osób rannych. Mamy też nowe zjawiska, z którymi trzeba walczyć.
Jakie to zjawiska?
Coraz bardziej rozwijają się różnego rodzaju obszary przestępcze w cyberprzestrzeni. Na szczeblu Komendy Wojewódzkiej został powołany wydział do spraw cyberprzestępczości.
Czy można z czystym sumieniem powiedzieć, że warmińsko-mazurskie jest bezpiecznym województwem, a Elbląg miastem?
Oczywiście, że tak. Myślę, że ten poziom przestępczości, który jest u nas odnotowywany byłby dla wielu naprawdę wielkim osiągnięciem.
Czy to znaczy, że ilość policjantów w naszym mieście nie zostanie zwiększona?
W województwie warmińsko-mazurskim systematycznie liczba policjantów się zmniejsza. Prowadzimy różnego rodzaju działania organizacyjne zmierzające do tego, żeby policjanci byli w jak najlepszy sposób wykorzystywani. Na chwilę obecną nie ma takiej możliwości, żeby zwiększyć stan osobowy zarówno Komendy Miejskiej w Elblągu, jak i pozostałych Komend na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
A czy istnieje szansa na dofinansowanie budynków, aby były bardziej reprezentacyjne?
Staramy się pozyskać jak największą ilość środków, które mogłyby nam pomóc jeżeli chodzi o remonty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mamy bardzo dużo obiektów z czasów tzw. przedwojennych, które wymagają znacznego nakładu środków jeżeli chodzi o przystosowanie do warunków pracy policjantów. Staramy się rozwijać takie zadania inwestycyjne, które polegają na budowie nowych siedzib, bądź dobudowywaniu nowych części budynków już istniejących. Wymaga to określonych środków. Mankamentem starych budynków, często rozproszonych na terenie całego miasta lub też nawet powiatu niestety, jest to, że generują określone koszty. W celu zmniejszania kosztów, jak również poprawy pracy policjantów, staramy się pozyskiwać środki na budowę nowych niż remont starych obiektów. To robimy systematycznie. W roku ubiegłym zostały podjęte rozmowy z samorządem Miasta Elbląga zmierzające do ustalenia lokalizacji nowych inwestycji w postaci nowego budynku Komendy Miejskiej Policji.
Myślę, że te rozmowy idą w dobrym kierunku.
Kiedy się zakończą?
Trudno powiedzieć. To będzie wszystko zależało wyłącznie od przyznanych środków inwestycyjnych, które mogłyby pozwolić na zrealizowanie tej inwestycji.
Czyli Elbląg może bardziej liczyć na budowę nowej komendy niż na remont już istniejącej?
Myślę, że to jest ten kierunek, który w tej chwili przyjęła zarówno Komenda Wojewódzka Policja, jak i kierownictwo Komendy Miejskie Policji.
Z Adamem Kołodziejskim rozmawiała
" Bardzo dobre oceny uzyskuje elbląska policja jeśli chodzi o badania opinii społecznej " dobre jak ja lubię tą solidarność resortową . To Kogo pytaliście się o opinię ?? Rodziny Policjantów ?? Ich krewnych , znajomych ?? Bo ja jakoś zupełnie inne opinie słyszę np : od mieszkańców, dość dużego elbląskiego osiedla, jakim jest Zawada . Ale może dla tego , że nie słyszałem tych dobrych ?? Bo może ich nie ma ?? Nie żebym się czepiał , znam takich bardzo niewielu ( aż jednego ) co faktycznie , przynosi zaszczyt Policji , nie tylko elbląskiej . ( apol . p - pi )