Policjanci z Elbląga dostali informację o kolejnym niewybuchu, na który przypadkowy przechodzeń natknął się na elbląskiej Modrzewinie - Na miejsce z funkcjonariuszami policji pojechali saperzy z Braniewa, którzy to znalezisko zabezpieczyli. Teraz zostanie zneutralizowane na poligonie - podaje Jakub Sawicki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
Okazuje się, że nietypowe znalezisko to granat przeciwpancerny. Zawiadomienie wraz z mapką, gdzie niewybuch się znajduje, elbląscy policjanci dostali na swoją skrzynkę mejlową - To niewybuch z czasów II wojny światowej - podaje Jakub Sawicki. - Saperzy z Braniewa już zabezpieczyli to znalezisko; teraz zdetonują je na poligonie.
Oficer prasowy elbląskiej policji wskazuje, że takie znaleziska nie należą w naszym mieście do rzadkości - Statystyka pokazuje, że nawet raz w tygodniu odnotowujemy takie przypadki i zgłoszenia; dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy prowadzone są w mieście jakieś prace modernizacyjne na ulicach, czy trasach szybkiego ruchu.
W 2013 roku saperzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nie próżnowali. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia zeszłego roku unieszkodliwili ogółem: 344 szt. bomb lotniczych. 218 min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych, 4009 pocisków artyleryjskich i moździerzowych, 305 szt. granatów ręcznych i przeciwpancernych i ponad 22 tys. róznego rodzaju drobnej amunicji - Razem podjęto i unieszkodliwiono 26 967 sztuk przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – niewypały i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej - podaje mjr. Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Do podjęcia, przetransportowania i unieszkodliwienia tych niebezpiecznych znalezisk zużyto m. in. 1648 kg. materiałów wybuchowych oraz 40,8 ton oleju napędowego.
Niewybuch – pocisk, granat, bomba, mina etc., w którym mimo stworzonych warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika, etc.) nie nastąpiła detonacja.
Niewypał – nabój – pocisk, który nie został odpalony z powodu usterek i niesprawności broni lub amunicji.
Zalecenia w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych:
• Całkowity zakaz dotykania, rozbrajania, rzucania oraz przenoszenia;
• Oznakowanie miejsca znalezienia przedmiotu, w miarę możliwości zabezpieczenia miejsca do czasu przybycia Policji;
• Natychmiastowe powiadomienie o znalezieniu przedmiotu i miejscu jego lokalizacji Policji lub Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej.
Za ochronę ujawnionych niewypałów lub niewybuchów – do czasu przybycia Patrolu Saperskiego