Sobota, 21.10.2017, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Podsumowanie policyjnego roku 2013. W planach - połączenie elbląskich komend

30.01.2014, 18:38:21 Rozmiar tekstu: A A A
Podsumowanie policyjnego roku 2013. W planach - połączenie elbląskich komend
fot. AS

Podczas odprawy, która odbyła się dzisiaj, 30 stycznia w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu podsumowano miniony 2013 rok. W uroczystym spotkaniu oprócz przedstawicieli elbląskiej policji udział wzięli również: nadinsp. Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Policji, Maciej Romanowski, Wicestarosta oraz Prezydent Miasta Jerzy Wilk. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że miniony rok dla elbląskiej Policji można uznać za bardzo dobry. Wielokrotnie podczas całego spotkania podkreślano, iż KMP w Elblągu swoim działaniem często winna być stawiana za przykład innym jednostkom. Ale podsumowanie policyjnego roku, to również zapowiedź tego, co w pracy elbląskiej jednostki policji zmieni się w latach przyszłych. A w planach - połączenie rodzimych komend.

Jeśli rok 2012 był dla Policji rokiem szczególnym ze względu na odbywające się u nas Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, organizację i zabezpieczenie elbląskiej Strefy Kibica, a także wojewódzkie obchody Święta Policji, które w lipcu odbyły się w Elblągu, to miniony rok, to przede wszystkim likwidacja policyjnej Izby Dziecka w Elblągu i wyłączenie stanowiska z-cy Komendanta Miejskiego Policji.

Policyjny rok w statystykach


- W 2013 roku straciliśmy jednego z zastępców Komendanta, który zajmował się sprawami kryminalnymi; przeszedł on do Braniewa. Żałuję tego - mówił dziś Jerzy Wilk, prezydent miasta. - Podobnie było z policyjna Izbą Dziecka - angażujemy teraz policjantów po to, żeby oni zajmowali się tzw. szybka taksówką i przewożeniem dzieci i młodzieży do policyjnej Izby Dziecka do Gdańska, gdzie przebywają, później są dowożone ponownie na sprawy do Elbląga. Byłem przeciwny likwidacji tej jednostki, cały czas uważam, że to był błąd, ale ta decyzja zapadła niestety na szczeblu centralnym.

Nie sposób nie przypomnieć także tego, iż na początku tego roku w KMP w Elblągu zostały zabrane etaty policyjne - Dokładnie dwa, na szczęście to były wakaty, ale jednak co roku ich ubywa w mieście. Te dobre wyniki policji jak gdyby szkodzą samej policji, ponieważ to, że ona jest świetna i ma coraz lepsza wykrywalność w swoich działaniach powoduje to, że zmniejsza się ilość etatów w jednostce - mówi prezydent Wilk.

W chwili obecnej, na lata 2013-2015 Komendant Główny Policji określił nowe zadania priorytetowe dla polskiej policji. Funkcjonariusze mają starać się doskonalić obsługę obywatela poprzez swoją szybką i skuteczną reakcję na dane zdarzenie. Ze statystyk wynika, że w minionym roku elbląscy policjanci podjęli 17377 interwencji (w 2012r. - 20023). Mniej w stosunku do roku 2012 było interwencji w miejscach publicznych i tzw. pozostałych. Niestety więcej zanotowano interwencji domowych - aż o 670, w stosunku do 2012 roku.

Dobrze pracę elbląskiej policji ocenił Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie - Generalnie ubiegły rok oceniamy bardzo pozytywnie i myślę, że w tym roku nie powinno być gorzej - mówi Józef Gdański. - Przestępczość spada - ten trend notujemy od ok. 5, 6 lat; duża w tym rola mieszkańców, którzy również dbają o swoje bezpieczeństwo. Ogromna jest także rola edukacyjna; sprawdziły się debaty społeczne, czy kampanie, choćby te zwracające uwagę na przestępstwa na tzw. "wnuczka" które służą naciąganiu, szczególnie osób starszych. Dzięki działaniom prewencyjno-edukacyjnym bardzo wiele osób stało się ostrożniejszych w swoich działaniach; edukacja jest więc tu sprawą kluczową.

Elbląska policja prowadzi też wspólne służby prewencyjne z podmiotami pozapolicyjnymi: Strażą Miejską - 527 interwencji w 2013 roku, z Żandarmerią Wojskową (168) ze Strażą Graniczną (54) oraz ze Służbą Celną, Strażą Leśną i innymi podmiotami (8).

Będzie jedna komenda

Ale podsumowanie policyjnego roku, to również zapowiedź tego, co w pracy elbląskiej jednostki policji zmieni się w latach przyszłych. Po rozmowach Komendanta Wojewódzkiego i Prezydenta Elbląga jest pomysł na to, by połączyć elbląskie komendy i w jednym miejscu zawrzeć wszystkie wydziały jednostek policji - Chcielibyśmy dokonać konsolidacji pracy tutejszej policji, która swoje komendy ma na ul. Tysiąclecia i Królewieckiej - mówi nadinsp. Józef Gdański. - Jest szansa na to, żeby przejąć budynki po jednostce wojskowej na ul. Królewieckiej. W jednym miejscu byłaby więc jedna komenda; zyskalibyśmy też miejsca parkingowe i dla pracowników policji i dla interesantów.

Nieco więcej światła rzuca na sprawę prezydent Jerzy Wilk -  Na ul. Królewieckiej znajdują się koszary wojskowe, które po przejęciu mogły by zamienić się w Komendę Miejską Policji. Policja wprost nie może dostać tych obiektów, a więc to samorząd będzie zbiegał, aby otrzymać z MON-u te obiekty, i wtedy moglibyśmy je przeznaczć na siedzibę policji - tłumaczy Jerzy Wilk.

Prezydent mówi, że pomysł wyszedł od samej policji - To dobre rozwiązanie; komenda w jednym miejscu w centrum miasta, poza tym całe duże zaplecze; na remonty, czy przechowywanie pojazdów - dodaje prezydent.

Konsolidacja miałaby nastąpić w 2015 lub 2016 roku.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ pola
  Czwartek, 30.01

  Sad bedzie mial nowy 10- pietrowiec, moze dla policji tez zbudowac podobny? W koncu w Elblagu prace ma przede wszystkim policja i sad...

 2. 2
  0
  ~ lokalny patriota
  Czwartek, 30.01

  Większość kampanii społecznych o których mowa jest z inicjatywy Marii Koseckiej. Należy to przypominać, bo oczywiście Wilk nigdy tego nie powie. Prawda, szczerość i honor to obce jemu przymioty.

 3. 3
  +2
  ~ Wincent Witos
  Czwartek, 30.01

  "Wszyscy zgodnie stwierdzili, że miniony rok dla elbląskiej Policji można uznać za bardzo dobry." Za żadnej władzy czy to morderców z UB czy ZOMO,ORMO,KGB,GRU, Gierka, Wałęsy, MO nie było inaczej więc, za Tuska jest tak samo, powielane schematy propagandy sukcesu. "Wielokrotnie podczas całego spotkania podkreślano, iż KMP w Elblągu swoim działaniem często winna być stawiana za przykład innym jednostkom" chyba mieli na myśli sukces umorzenia sprawy morderstwa w kantorze czy brak wykrycia bandziorów napadających na sklepy w 2013 (najwieksze przestępstwa w tamtym roku bulwersujące całą opinię publiczną), jakoś Olsztyn od strony wynagradzania za "wzór jednostki" ma zupełnie inna koncepcję dla KMP Eg. Rysuje sie obraz towarzystwa wzajemnej adoracji od poklepywania sie po plecach

 4. 4
  +2
  ~ mundurowy
  Piątek, 31.01

  Wilk zawsze żle się wyrażał o policji,nie interesował sie sprawami bezpieczeństwa - on i jego ugrupownie nie angażował sie w żadne programy.Nic nie zrobił w temacie policyjnej izby dziecka.Stal z boku i totalnie wszystko krytykował.Słyszałem ,że naciska słozby by ograniczyły kontakty z radnymi opozycji.Tak wyglada zapowiadana polityka- razem dla Elblaga

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.