42-letni mężczyzna trafił do pogotowia socjalnego w Elblągu do tzw. wytrzeźwienia, przywieźli go tam policjanci. Jak się okazało tego samego dnia mężczyzna opuścił placówkę i po kilku godzinach ponownie do niej wrócił. Jego wynik to 2 promile alkoholu, zarówno za pierwszym jak i drugim razem.
Policjanci współpracują na co dzień z działającym przy ul. Królewieckiej Pogotowiem Socjalnym. W ciągu całego roku do wytrzeźwienia zatrzymują blisko 4 tysiące osób. Ponad 3 tysiące trafia do wytrzeźwienia właśnie tam do pogotowia, ponad 700 jest zatrzymywanych w policyjnym areszcie i tam trzeźwieje.
To duża liczba, która odzwierciedla pracę i potrzebę działania takich instytucji. Osoby nietrzeźwe trafiają tam m.in. z awantur domowych, ale także są znajdowane na ulicy przez patrole policji lub straży miejskiej. Policjanci często otrzymują zgłoszenia o tym, że osoba leży na ziemi, na trawniku, nie ma siły wstać, ponieważ jest tak bardzo pijana. Taka jest rzeczywistość. Cześć z sytuacji kończy się przewiezieniem do szpitala, a następnie umieszczeniem w pogotowiu socjalnym do wytrzeźwienia. Reakcja na każdą taką interwencję jest bardzo szybka. Nigdy nie wiadomo bowiem czy osoba taka jest pijana czy np. zasłabła. Szczególnie zimą sytuacja taka to po prostu zagrożenie dla życia.
W czasie jednego weekendu policjanci zawożą do pogotowia socjalnego 20-30 osób. Jeżeli osoba jest spoza Elbląga i ma stale miejsce zameldowania jest umieszczana do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Pobyt w pogotowiu socjalnym to koszt nieco ponad 200 złotych, trzeźwienie w areszcie to 102 złote.
Policjanci apelują do osób, które używają alkoholu o rozwagę i nie przesadzanie z tym trunkiem oraz jego ilością, a także o nie doprowadzanie do sytuacji, które mogą być niebezpieczne dla ich życia lub zdrowia. Pobyt w pogotowiu socjalnym czy też trzeźwienie w policyjnym areszcie nie należy do przyjemnych doświadczeń, a także nie dodają splendoru – pamiętajmy wiec o tym jeszcze na trzeźwo.
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu