W auli komendy Miejskiej Policji w Elblągu odbyło się przedostatnie w tym roku posiedzenie miejskiej komisji bezpieczeństwa. Spotkanie było również okazją do wręczenia trzem policjantom podziękowań od Prezydenta Miasta Elbląga. Podziękowań za godną naśladowania postawę i uratowanie tonącego człowieka, który 5 grudnia wpadł do rzeki Elbląg. Funkcjonariusze otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od prezydenta oraz zostali nagrodzeni przez komendanta dodatkowym urlopem.
Spotkanie komisji bezpieczeństwa było również okazją do częściowego podsumowania jej działalności w roku 2011. Omówiono to, co zostało już zrobione, a także zastanawiano się po części, jakie zagadnienia, będzie trzeba podjąć w 2012 roku, a które to mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo w mieście.
Przewodnicząca komisji bezpieczeństwa radna Maria Kosecka mówiła m.in. o tym co już udało się w mieście zrobić pod kątem bezpieczeństwa. Mowa była tu m.in. o podjętych działaniach na ul. Łęczyckiej, aktywizacji mieszkańców, stworzeniu tam placów zabaw oraz projekcie stworzenia tam bezpiecznego przejścia dla pieszych. Ten ostatni projekt będzie zrealizowany właśnie w 2012 roku.
Radni zasiadający w komisji byli zgodni, co do tego, że dawno nie było tak dobrej współpracy i komunikacji pomiędzy służbami a sama komisją. Znacznie ułatwia to realizację wspólnych pomysłów i zamierzeń. Tych na pewno nie zabraknie. W planach na przyszły rok znalazły się zagadnienia dotyczące: osób chorych psychicznie i form zapewnienia im leczenia, zmian w ruchu przygranicznym z obwodem kaliningradzkim, dużym naciskiem na walkę z przemocą w rodzinie oraz przygotowaniem się miasta na czas Mistrzostw Euro 2012. Przy tym ostatnim temacie mówiono również o dodatkowych służbach policyjnych finansowanych przez miasto, a także o konieczności rozwijania i modernizacji miejskiej sieci monitoringu. Członkowie komisji nie mieli wątpliwości co do tego, że bezpieczeństwo kosztuje i pewne nakłady trzeba ponieść, aby elblążanie nadal czuli się bezpiecznie.
Komisję z zasadą działania miejskiego monitoringu zaznajomił podczas prezentacji podinsp. Robert Muraszko zastępca Komendanta Miejskiego Policji. Mówiono również o rozwoju tej sieci i dołączaniu kolejnych kamer, a co za tym idzie, zwiększaniu ilości miejsc monitorowanych.
Podczas spotkania asp. szt. Jarosław Graman mówił o nowej zmienionej procedurze tzw. Niebieskiej karty, a także o pracy powołanego zespołu interdyscyplinarnego. To kluczowe zagadnienia jeżeli chodzi o skuteczną walkę z domowymi agresorami i przestępstwami znęcania się nad rodziną.
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu