Ponad 85 procent badanych dyrektorów szkół, placówek służby zdrowia, przedstawicieli władz samorządowych, spółdzielni mieszkaniowych, elbląskich parafii, a także instytucji kulturalnych oraz pomocowych, czuje się w Elblągu bezpiecznie. Tak wynika z ankiety dotyczącej oceny pracy policjantów KMP w Elblągu w opinii przedstawicieli samorządów i instytucji lokalnych. Badani wskazali, także, że najczęściej występujące zagrożenia, wśród których znalazły się: zakłócenia porządku i przestępczość przeciwko mieniu.
- Szczególnie cieszy poczucie odczuwalnego bezpieczeństwa, które obecnie jest na poziome 85 procent, a warto podkreślić że jest to wzrost o ponad 11 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym - zauważa sierż. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Z kolei respondenci typując zagrożenia jakie występują w ich rejonie pracy (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź) zaznaczali zakłócenia porządku (63 proc.) a także przestępczość przeciwko mieniu (48 proc.). Ankietowani podkreślali także rolę dzielnicowego jako osoby, która może skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom. Tu pozytywnie oceniło jego rolę 67 procent badanych. Natomiast wątpliwości, że prowadzone przez policję działania profilaktyczne mają być kontynuowane nie ma 97 procent badanych, która jest za tymi przedsięwzięciami. Ponadto samorząd widzi też potrzebę wspierania policji oraz jest w stanie ją wesprzeć i tu pozytywne odpowiedzi były u blisko 83 procent badanych.
Warto przypomnieć, że pod koniec 2009 roku wśród mieszkańców Elbląga ankiety dotyczące oceny pracy policji rozprowadzili uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. Łącznie przebadano w ten sposób 415 mieszkańców.
Według nich miasto Elbląg zostało uznane za bezpieczne i spokojne przez 57,11 % ankietowanych. Bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania czuje się natomiast 72,05 % badanych. Badania przeprowadzane są co roku.
Okazją z kolei do podsumowania wyników ankiet jest niewątpliwie Święto Policji. W tym roku przygotowywana jest uroczysta gala w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Podczas niej wręczone zostaną awanse i odznaczenia dla wyróżniających się funkcjonariuszy. Rozstrzygnięty zostanie, także konkurs na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku oraz przekazana główna nagroda konkursu - nowoczesny skuter.
Policjanci zapraszają wszystkie chętne osoby, które chciałyby zwiedzić elbląską komendę. W sobotę 24 lipca od godz. 8.00 do 14.00 organizowany jest „dzień otwarty komendy”. Podczas, którego będzie można zwiedzić komendę, a także obejrzeć policyjny sprzęt. Z kolei w niedzielę 25 lipca o godz. 11.00 w Kościele pod wezwaniem Błogosławionej Franciszki Siedliskiej przy ul. Willowej w Elblągu odprawiona zostanie msza św. w intencji policjantów oraz pracowników policji.
Przecież to kompletna bzdura - instytucje oceniają Policję. To tak jak by ZUS oceniał Służbę Zdrowia. Tylko ocena obywateli jest tu marodajną oceną tej instytucji. Ale takich badań zapewne nie ma i chyba nie będzie bo by zaprzeczały daleko idącej tezie "odczuwalnej poprawy".
halo Cenzorze obudź się
to znaczy ze Elbląg to samorzadowcy i policja jest tylko dla nich!!!!!? Zapytajcie szarego człowieka to bedzie bardziej adekwatne do realiow bezpieczenstwa w miescie.