Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

21.02.2010, 08:49:39 Rozmiar tekstu: A A A
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Od 22 do 28 lutego 2010 roku rozpocznie się już po raz kolejny Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach prowadzonej akcji w komendach Policji, sądach i prokuraturach dyżurować będą policjanci wspólnie z zaproszonymi specjalistami z lokalnych organizacji „pomocowych” – pracownikami socjalnymi, prawnikami i psychologami. W czasie dyżurów osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.

Gospodarzem inicjatywy „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi.

W tym roku działania te, podobnie jak w latach ubiegłych, będą przede wszystkim polegać na udzielaniu porad prawnych ofiarom przestępstw. Dyżury pełnione będą w tzw. punktach konsultacyjnych. W tych wytypowanych miejscach usługi świadczyć będą m.in.  prawnicy, policjanci, pracownicy socjalni, psychologowie, a także przedstawiciele instytucji pomocowych.

Działania funkcjonariuszy polegają przede wszystkim na:


uruchomieniu policyjnych punktów konsultacyjnych dla ofiar przestępstw, w których dyżurować będą policjanci wspólnie z zaproszonym specjalistami, tj. pracownikami socjalnymi, prawnikami, psychologami z instytucji pozapolicyjnych, w tym m.in. z powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz organizacji lokalnych,  w ramach procedury „Niebieskie karty”, dzielnicowi dokonają przeglądu „kart”, znajdujących się w posiadaniu jednostek Policji, w celu wytypowania osób, czy rodzin szczególnie dotkniętych problemem, policjanci rozważą możliwość wzięcia udziału osób, które padły ofiarami przestępstw w spotkaniu z przedstawicielami instytucji realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeprowadzaniu kampanii adresowanych do ofiar przestępstw i osób oczekujących pomocy, ukierunkowanych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych, przekazywaniu materiałów edukacyjnych, w tym plakatów, ulotek promujących działania na rzecz osób dotkniętych przemocą, wyeksponowanie ich w recepcjach jednostek i punktach konsultacyjnych.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zachęcamy do skorzystania z dyżurów w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu przy ul. Królewieckiej 106, w godzinach 9.00-15.00 w pokoju nr 312 zostanie uruchomiony punkt informacyjny dla ofiar przestępstw, w którym osoby zainteresowane będą mogły otrzymać pomoc prawno-psychologiczną. W skład zespołu dyżurującego wejdzie funkcjonariusz pionu dochodzeniowo-śledczego, specjalista ds. przemocy w rodzinie oraz psycholog.

Dodatkowo w dniach 27 i 28 lutego od godz. 8.00 do 13.00 dyżur dotyczący pomocy prawnej będzie pełniony przy ul. Tysiąclecia 3 gdzie w KMP w Elblągu zgłaszające się osoby uzyskają możliwość konsultacji. Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem takiej pomocy mogą telefonować pod nr (055) 230 15 65.

Policjanci z Elbląga są także współautorami 20 stronicowej publikacji p.t. „Prawa osoby pokrzywdzonej”. Autorami broszury są: Anna Olszewska, Jacek Błaszczyk i Jarosław Graman. Jak wskazuje tytuł publikacji, jest ona skierowana do ofiar przemocy, a także osób szukających pomocy prawnej w sytuacjach, które postawiły je w roli ofiary. Mowa tu m.in. o przemocy domowej, znęcaniu się, ale też i o groźbach. W publikacji poruszono wiele aspektów prawnych. Znalazły się tu informacje pochodzące z Polskiej Karty Praw Ofiary, Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, jak również o sposobach mediacji. Na końcu broszury zamieszczono adresy instytucji służących pomocą ofiarom przestępstw, jak również gotowy wzór wniosku o przyznanie kompensaty.

 

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.79209995269775