Wtorek, 26.11.2024, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Podsumowanie badań ankietowych

14.12.2004, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

W dniach 15-19 listopada br., na terenie Elbląga przeprowadzono badania ankietowe, których celem było ustalenie poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, zidentyfikowanie przyczyn obaw wyrażanych przez mieszkańców oraz uzyskanie społecznej oceny pracy elbląskich policjantów.

Badania, na zlecenie policji, przeprowadzili harcerze ZHP, przede wszystkim na terenie największych elbląskich osiedli mieszkaniowych. Ankietę wypełniło 329 osób. Blisko połowa ankietowanych (48,5 %) nie czuje się w Elblągu bezpiecznie. Przeciwnego zdania było 36,1 % respondentów. Lepsza jest opinia mieszkańców na temat bezpieczeństwa w rejonie ich zamieszkania. Na swoim podwórku, w domu, w klatce schodowej, bezpiecznie czuje się ponad połowa (54,4 %) badanych, natomiast zagrożenie odczuwa 27,4 %.

W porównaniu do stanu sprzed roku, nastąpiło pogorszenie poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, bowiem rok temu, opinię o czuciu się bezpiecznym w miejscu zamieszkania wyraziło 63% ankietowanych. Na porównywalnym do 2003 r. poziomie (ok. 28 %), utrzymała się liczba osób, które w miejscu swojego zamieszkania nie czują się bezpiecznie.

Zapytani o przejawy patologii lub zachowań przestępczych, które stanowią największy problem, mieszkańcy Elbląga najczęściej wskazywali napady, bójki i pobicia (36, 1%) oraz agresywnie zachowującą się młodzież (24,8 %)!!! Marginalne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa ankietowanych mieli narkomanii i hałaśliwi sąsiedzi (ok. 3 %), mimo tego, że ponad 80 % ankietowanych mieszka w blokach wielorodzinnych.

Mimo pogorszenia się poczucia bezpieczeństwa respondentów, działania elbląskich policjantów przez 71,3 % respondentów ocenione zostały pozytywnie (oceny - od bardzo dobrej do dostatecznej). Rok temu podobne oceny wystawiło 69 % ankietowanych. Autorzy ankiety wyeksponowali pytania o dzielnicowych. Wyniki ankiety wskazują, że poziom znajomości dzielnicowych jest wysoki. 25,4 % badanych stwierdziło, że zna swojego dzielnicowego, a 27,9 % wie, jak z dzielnicowym można się skontaktować. 32 % ankietowanych kontaktowało się z dzielnicowym, a dzielnicowi odwiedzili 30,7 % respondentów. Z ankiety wynika też kilka zaskakujących wniosków, związanych z dzielnicowymi. To nie dzielnicowi mają decydujący wpływ na kształtowanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Elbląga. Tylko 13,7 % ankietowanych uznało obecność dzielnicowego za najważniejsze działania policji, z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Z tego punktu widzenia, zdecydowanie wyżej mieszkańcy Elbląga oceniają obecność pieszych patroli policji (53,1 %), a nawet obecność patroli zmotoryzowanych (17,7 %). Potrzebę kontaktu z dzielnicowym wyraziło 30 % ankietowanych - o 10 % mniej niż rok temu. Podobna ilość mieszkańców Elbląga (31,7 %), stwierdziła, że kontakt z dzielnicowym nie jest im potrzebny.  Zdecydowana większość badanych (85,9 %) widziała w swoim miejscu zamieszkania policyjne patrole. Wyniki ankiety wskazały kierunki działania KMP w Elblągu na zbliżający się 2005 rok. Policjanci muszą skoncentrować się na wzmocnieniu i efektywnym wykonywaniu służby patrolowej. W szczególności należy dążyć do zwiększenia liczby patroli pieszych, które przede wszystkim powinny zapobiegać rozbojom, bójkom i pobiciom. Konieczne jest również zaktywizowanie dzielnicowych. W szerszym niż dotychczas zakresie powinni oni odwiedzać mieszkańców Elbląga, szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze. Ich głównym zadaniem powinno być udzielanie pomocy rodzicom i szkołom w wychowywaniu młodzieży, która postrzegana jest przez mieszkańców Elbląga, jako jedno z głównych zagrożeń dla poczucia bezpieczeństwa.

Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Elblągu dziękuje wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w ankiecie i przedstawić swoją opinię w sprawie bezpieczeństwa w naszym mieście.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.006726026535