W sali konferencyjnej PWSZ w Elblągu odbyła się dzisiaj konferencja policjantów z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Celem spotkania było ukierunkowanie i podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przestępczości nieletnich na terenie placówek oświatowych oraz przeciwdziałanie przejawom przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Zjawiska związane z przestępczością nieletnich wymagają zdecydowanie w większym zakresie uwzględnienia działań profilaktycznych w programowaniu całokształtu zadań policyjnych, jak i szerszego zainteresowania ze strony podmiotów pozapolicyjnych odpowiedzialnych za opiekę, wychowanie i ochronę przed demoralizacją i przestępczością. Wejście na drogę przestępczą nie ma na ogół charakteru przypadkowego, dlatego też ważną sprawą jest zapobieganie demoralizacji dzieci i młodzieży poprzez podejmowanie działań w początkowej fazie powstania tego zjawiska, gdy pojawiają się pierwsze objawy agresji i przemocy - pierwsze niepowodzenia szkolne oraz widoczne trudności wychowawcze, jak również problemy w domu rodzinnym. Efektywność oddziaływania na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych demoralizacją i niedostosowaniem społecznym zależy od dostatecznie wczesnych i intensywnych oraz właściwie ukierunkowanych działań zapobiegawczych. Sprostać temu zadaniu może jedynie spójny, zarówno w sensie organizacyjnym, jak i metodycznym system zapobiegania.
Omówiono między innymi procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia demoralizacją dzieci i młodzieży, przestępczości narkotykowej oraz analizowano syndrom agresji w szkolnej fazie rozwoju młodego człowieka.
- Stworzenie tego typu spotkań podyktowane zostało koniecznością pogłębienia współpracy między instytucjami, które kształtują właściwe postawy społeczne dzieci i młodzieży – informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Problem przestępczości wśród nieletnich, agresji, zapobiegania patologii w środowiskach rodzinnych uczniów i podejmowanie działań, mających na celu pomoc dzieciom, których rodziny nie funkcjonują prawidłowo stanowi podstawę działania każdego nauczyciela, pedagoga, dyrektora szkoły ale również i policjanta.
Podczas spotkania Szef elbląskich policjantów - mł. insp. Marek Osik, wielokrotnie podkreślał wagę współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zapewniał o cykliczności tego typu spotkań.