Przed nami weekend kończący wakacje. Policjanci na drogach Warmii i Mazur spodziewają się znacznie większej liczby kierowców. Dlatego też przeprowadzone zostaną wzmożone działania policyjne. Wszystko po to, aby wakacyjny wypoczynek zakończył się bezpiecznie. Na drogach pojawi się więcej funkcjonariuszy, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Jednakże bezpieczeństwo na drogach w tym czasie w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a nade wszystko, by nie siadać za kółkiem pod wpływem alkoholu.
Już od dziś, patrole obstawią drogi, na których, jak wynika z analizy, do wypadków dochodzi najczęściej i tam, gdzie natężenie ruchu jest największe. Kierowcy muszą się spodziewać częstych kontroli, nawet co kilka kilometrów – tzw. kaskadowe kontrole prędkości. Podczas działań policjanci będą wykorzystywali między innymi fotoradary, videorejestratory, laserowe mierniki prędkości. Wszytko po to, aby wyeliminować z ruchu, piratów drogowych zagrażających bezpieczeństwu innych. Ci, którzy nie stosują się do przepisów prawa o ruchu drogowym powinni pamiętać o tym, jak łatwo i szybko można stracić prawo jazdy oraz kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.
Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych. Wzmożone kontrole policyjne mają nam tylko przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. Do zachowań, które są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych i których należałoby się najbardziej wystrzegać, zaliczyć należy rozwijanie nadmiernych prędkości, często niedostosowanych do warunków panujących na drodze, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych.
Podczas kontroli policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierowców. W ubiegłym roku, podczas powrotów z wakacji funkcjonariusze zatrzymali 108 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę auta po alkoholu.
- Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może zakończyć się dwuletnim pobytem w więzieniu i utratą prawa jazdy nawet do 10 lat. Kierowca powinien mieć wyobraźnię. Dlatego siadając za kółko po kilku piwach powinien pamiętać o konsekwencjach ewentualnego spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu i zabicia członków swojej rodziny, bądź innych – mówi Izabela Niedźwiedzka z Wojewódzkiej Komendy Policji w Olsztynie.
W sytuacjach dużego natężenia ruchu, szczególnie na skrzyżowaniach głównych dróg, policjanci ręcznie będą kierować ruchem. Dlatego też, w przypadku wystąpienia takiej sytuacji, wszyscy kierowcy powinni bezwzględnie stosować się do poleceń funkcjonariuszy.