44-letni Mariusz G. z Elbląga został zatrzymany w pogotowiu socjalnym jako osoba nietrzeźwa. Wcześniej wywołał kłótnię w mieszkaniu ze swoim niepełnosprawnym, 69- letnim ojcem. Jak się okazało nad człowiekiem tym, znęcał się już od jakiegoś czasu. Gdy informacja ta dotarła do policjantów, reakcja była natychmiastowa. Mężczyzna gdy wytrzeźwiał, trafił do policyjnego aresztu. Teraz odpowie za znęcanie się. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.
Zdarzenie miało miejsce w mieszkaniu w elbląskiej dzielnicy Zawodzie. 44-letni mężczyzna w minioną niedzielę po pijanemu wszczął awanturę ze swoim niepełnosprawnym ojcem. Nie wszyscy byli obojętni na wydobywające się z mieszkania hałasy. O awanturze została powiadomiona policja.
- Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego w pogotowiu socjalnym. Podjęto jednak czynności zmierzające do ustalenia czy 44-letni Mariusz G. nie znęca się nad ojcem, którym miał się opiekować – mówi st. post. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu . - Przypuszczenia potwierdziły się. Z pogotowia socjalnego Mariusz G. trafił do policyjnego aresztu. Tu został przesłuchany, a po zebraniu odpowiedniego materiału dowodowego postawiono mu zarzut znęcania się nad niepełnosprawnym, ojcem. Jak ustalili policjanci Mariusz G. będąc pijanym wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał ojca, a także szarpał go oraz uderzał pięściami po całym ciele.
Policjanci zawnioskowali także do prokuratury o zastosowanie wobec niego aresztu tymczasowego. Niepełnosprawny ojciec tym razem trafił pod opiekę swojej córki. Za znęcanie się 44-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego!!!
Najczęściej kwalifikowana jest jako przestępstwo z art. 207 k.k., polegające na znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu.
Co powinieneś wiedzieć?
Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie przemoc, czy Twojego dziecka wezwij policję.
Podczas interwencji policjanci: udzielą Ci niezbędnej pomocy, pomogą, w przypadku stwarzanie przez sprawcę bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, dokonać jego zatrzymania lub umieścić go w izbie wytrzeźwień; udzielą informacji dotyczącej Twoich praw i wskażą, gdzie należy szukać pomocy; udokumentują przebieg interwencji; raz w miesiącu dzielnicowy powinien składać Ci wizytę, aby sprawdzić stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawcy.