Wczoraj, 7 lipca w Ratuszu Staromiejskim zakończyła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja "Pod znakiem Różowej Wstążki – Gdy życie rzuca wyzwanie" zorganizowana przez elbląskie Amazonki.
Do Elbląga zjechały Amazonki z Iławy, Olsztyna, Ostródy, Kaliningradu i Kijowa, aby w gronie lekarzy i psychologów rozmawiać o roli psychiki w walce z nowotworem. - Najlepsze efekty w leczeniu raka uzyskuje się wtedy, gdy skuteczną terapię medyczną wspiera silna psychika pacjenta – mówiła na otwarciu konferencji prezes elbląskiego stowarzyszenia Amazonek, Alicja Tomczyk. – Wiadomość o chorobie potrafi zniszczyć racjonalność myślenia i postępowania każdej osoby. Właśnie wtedy jest potrzebny ktoś, kto sprowadzi nas na drogę normalności.
Dlatego w walce z chorobą tak bardzo konieczne jest wsparcie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale również fachowa pomoc psychologiczna.
Obok tematów poświęconych psychice pacjenta, wśród wystąpień konferencyjnych znalazły się również takie, które dotyczyły nowych technologii medycznych. – Postępy medycyny w leczeniu onkologicznym są niesamowite i napawają dużym optymizmem w walce z chorobą – twierdzi Alicja Tomczyk. – Wiemy, że mamy duże szanse, ponieważ stoi za nami medycyna.
Uczestniczki konferencji mogły też sprawdzić stan swojego zdrowia: zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cukru i stan tkanki tłuszczowej. Na miejscu można było również poddać się diagnozie uczuleń oraz sprawdzić stan mikroelementów w swoim organizmie. Elbląskie Amazonki przygotowały nawet pokaz mody, w którym zaprezentowały specjalne stroje kąpielowe. - Chcemy mówić też o tym, że Amazonki, kobiety o których często mówi się, że są uszkodzone, są takie same jak inne panie – wyjaśnia prezes elbląskiego stowarzyszenia.
Jak mówi Alicja Tomczyk, z takich spotkań uczestniczki wynoszą nie tylko wiedzę, ale i wewnętrzną siłę. - Rozmawiałam z paniami, które dziękowały za atmosferę optymizmu, która tu panowała, za to, że mogły tu poczuć się pełnymi kobietami. To mnie najbardziej cieszy.
- Dla wielu osób mówienie o chorobie jest trudne – dodaje Alicja Tomczyk. - Tym bardziej cieszymy się, że tyle osób chciało tu być, aby się tego uczyć. Im więcej wiemy, tym bardziej świadomie chorujemy. Wiemy jak postępować i o czym rozmawiać z lekarzem. To zależy tylko od naszej wiedzy, w ten sposób chcemy ją zdobywać.
Zakończona w sobotę konferencja nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem organizowanym przez elbląskie Amazonki. - Tematów, na które trzeba rozmawiać jest jeszcze sporo – twierdzi prezes stowarzyszenia w Elblągu. - Są to trudne tematy, bo słowa rak, czy śmierć wciąż wielu paraliżują. Mamy nadzieję, że działania takie, jak ta konferencja, będą to zmieniały i będą kolejnym osobom dawały nadzieję – podsumowuje.