Planowana od kilku lat budowa osiedla mieszkaniowego przy ul. Bożego Ciała niebawem ruszy? - Prace chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku - zapowiada inwestor. Na razie złożył wniosek o pozwolenie na budowę.
Przypomnijmy. W 2019 roku działkę przy ul. przy ul. Bożego Ciała, u zbiegu z ulicami: Robotniczą i Stoczniową, miasto sprzedało firmie Dragon z Elbląga za ponad 900 tys. zł. Dopiero w 2023 roku radni zgodzili się na zabudowę nieruchomości w trybie lex deweloper (specustawa, która umożliwia stawianie domów na gruntach nieobjętych planami zagospodarowania przestrzennego, lub tak, jak w tym przypadku, wbrew planowi, który zakłada zabudowę usługową), o co wnioskował jej nabywca. Pierwszy wniosek inwestor złożył już w 2021 roku, wtedy jednak wycofał go przed samą sesją, bo ze względu na uwagi Miejskiej Komisji Urbanistyczno- Architektonicznej oraz negatywną opinię m.in. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie radni przygotowywali na sesję projekt uchwały w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Na jakim etapie inwestycja jest obecnie?
Kilka dni temu do Urzędu Miejskiego w Elblągu trafił wniosek o pozwolenie na budowę "trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz usunięcie 12 drzew".
Prace budowlane chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Konkretny termin jest oczywiście uzależniony od tego, kiedy uzyskamy pozwolenie na budowę. Gdy tylko to się stanie, ruszymy z budową pierwszego, najmniejszego budynku. W przypadku dwóch pozostałych budynków najpierw będziemy musieli usunąć kolizje
- mówi Krzysztof Smogorzewski, inwestor.
Osiedle przy ul. Bożego Ciała ma się składać z trzech budynków wielorodzinnych, w dwóch z nich mają się znaleźć podziemne hale garażowe. - Przyjmuje się wysokość każdego z budynków na 5 kondygnacji nadziemnych, z wyjątkiem budynku B3, gdzie dopuszczono 6 kondygnacji nadziemnych, aby planowany zespół korespondował wysokością z istniejącym historycznym budynkiem przy ul. Stoczniowej 2, tworząc jednocześnie domknięcie widokowe od strony Starego Miasta. Charakterystyczną cechą spajającą kompleks 3 budynków jest poprowadzone między nimi ogrodzenie w postaci kompozycji murków, pergoli i zieleni – przebieg wskazany na planszy zagospodarowania terenu- nawiązujący do pierzejowej zabudowy centrów miast. – wskazywał deweloper we wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej skierowanym do miasta w ubiegłym roku do miasta.
W centrum miasta powinny być pierzeje a nie zbiór luźno rozrzuconych bloczków .
Ceny mieszkań to zmowa...deweloperska mafia. To NIE jest tyle warte. Znam się na budownictwie wielkopowierzchniowym. Wybudowanie mkw to są bardzo niskie koszta za materiał i roboczo-godzine. Za 300 tys można dom wybudować, a oni mieszkanka 55m chcą po 600 w stanie deweloperskim.
Hał macz za metr?