Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Szokujące kolejki do psychiatrów dziecięcych. Ile na wizytę czekają młodzi elblążanie?

05.09.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Szokujące kolejki do psychiatrów dziecięcych. Ile na wizytę czekają młodzi elblążanie?

336 dni średnio czeka się na wizytę u dziecięcego psychiatry w województwie warmińsko-mazurskim. Jak wynika z raportu fundacji GrowSpace to jeden z regionów, gdzie kolejki są najdłuższe. Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w Elblągu.

 

 


O fatalnej kondycji polskiej psychiatrii dziecięcej mówi się od lat. Teraz kolejne alarmujące wyniki przedstawiła fundacja GrowSpace, która sprawdziła, jak długo młodzi pacjenci muszą oczekiwać na konsultację psychiatry dziecięcego na NFZ. Źródłem danych są informacje z wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem strony światprzychodni.pl. Dotyczą one szpitali, przychodni, ośrodków interwencyjnych oraz poradni oferujących konsultacje psychiatry dziecięcego.

 

 

 

Raport szokuje. Pięć placówek w Polsce oferuje konsultacje psychiatry dziecięcego na NFZ po ponad 1000 dniach. Rekordowy termin to 6 maja 2030 roku. Dzieci i młodzież w kraju średnio do psychiatry dziecięcego czeka 238 dni.

 

 

 

To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do „dorosłego” psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów

 

 

- skomentował wyniki raportu Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

 

 

 

Najdłuższe kolejki, jak wynika z raportu Fundacji, są na Śląsku. Średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w tym regionie to 512,85 dni. Najkrócej na konsultację czekają pacjenci z województwa lubelskiego (32,5 dni).

 

 

 

Województwo warmińsko-mazurskie znajduje się wśród regionów, gdzie kolejki są najdłuższe. Średni czas oczekiwania to 336,75 dni. Jak sytuacja wygląda w Elblągu? Sprawdzamy. W naszym mieście funkcjonuje tylko jedna poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci (dane z Informatora o Terminach Leczenia NFZ). Prowadzi ją Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny "Karan" przy ul. Królewieckiej 197. Pierwszy wolny termin wizyty w tej poradni to 10 stycznia 2024 r. Co oznacza 114 dni oczekiwania na konsultację.

 

 

Źródło: https://www.facebook.com/fundacjagrowspace

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ G
    Wtorek, 05.09

    Tego nawet nie chce się komentować

  2. 2
    0
    ~ ?
    Wtorek, 05.09

    Zwariować można

  3. 3
    0
    ~ .
    Wtorek, 05.09

    Lepiej nie wariować

  4. 4
    +1
    ~ xyz
    Środa, 06.09

    To jest efekt jak ludzi straszyli Covidem i zamykali w domach bo się bali wirusa niewiadomego pochodzenia. A teraz jest efekt w postaci kolejek do psychiatry dziecięcego, okulisty i innych lekarzy.

  5. 5
    +1
    ~ Dreptak
    Środa, 06.09

    PiS kazał lekarzom wyjeżdżać, a teraz dziwi się kolejkom; z drugiej strony - w Wolsce, krainie rzekomo dobrobytu mlekiem i miodem płynącej tak nie powinno być chorób psychicznych;

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2322998046875