2 maja to Dzień Flagi RP. Jest stosunkowo młodym świętem w naszym kraju. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Powszechne stało się noszenie w tym czasie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Kontynuowany jest on do dziś.
Dlaczego święto flagi przypada akurat na 2 maja? Są dwa powody na to, aby flaga w kalendarzu polskich świąt odnalazła swoje miejsce właśnie w tym czasie.
Po pierwsze: to właśnie tego dnia żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej, którzy zdobyli Berlin, wsunęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w stolicy Niemiec. Po drugie: w czasach PRL tego dnia w kraju istniał nakaz zdejmowania flag, tylko dlatego, by nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez wówczas władze święta 3 maja.
Pomysłów na świętowanie tego dnia było już wiele. W 2011 r. w Świnoujściu ponad 600 osób zgromadziło się na plaży, by z trzymanych białych i czerwonych kartek utworzyć polską flagę.
W Bytomiu natomiast 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.
Ciekawe ile osób z tych wydarzeń wywiesiło flagę Polski u siebie w domach? Ile z nich wracając do domu po odłożeniu parasolki czy kartki, wracało w barwach narodowych albo z chorągiewką Polski? Tu nie chodzi o zrobienie sobie zdjęcia i wstawienie na szajbuka. Każda Polka, każdy Polak powinni co najmniej tego dnia obcować cały czas z naszymi barwami narodowymi, wywiesić flagę, posłuchać patriotycznej muzyki (odchamić się) i czuć, że są dumnymi Polakami. Nie dla chwilowego wydarzenia, nie dla spędu robionego przez urzędników dla poklasku - ale dla samych siebie! Wywieś flagę Narodową - poczuj się u siebie, wśród swoich :)