Środa, 1.05.2024, Imieniny: Józef, Jeremiasz, Filip
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Starosta Elbląski Maciej Romanowski: Jesteśmy w gotowości do zakwaterowania 200 osób

16.04.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Starosta Elbląski Maciej Romanowski: Jesteśmy w gotowości do zakwaterowania 200 osób

Starosta Elbląski Maciej Romanowski podkreśla, że od początku wojny w pomoc uchodźcom z Ukrainy bardzo zaangażowali się mieszkańcy m.in. powiatu elbląskiego.  - Kluczowa dla poradzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym związanym z napływem uchodźców wojennych była mobilizacja polskiego społeczeństwa w pomoc uciekinierom – mówił.- Jesteśmy w gotowości do zakwaterowania 200 osób. Na chwilę obecną w miejscach przygotowanych przez samorządy przebywa 35 osób. 

Powiat elbląski podzielony jest na 9 jednostek administracyjnych: 3 o charakterze miejsko-wiejskim: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko oraz 6 o charakterze wiejskim: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Godkowo, Markusy, Milejewo, Rychliki. 

 

Atak Rosji na Ukrainę nastąpił 24 lutego 2022 roku. Choć był on wcześniej przewidywany, to jego skala, zakres i brutalność w pierwszych dniach zaskoczył rządy wielu państw, w tym Polski. Trudno jednak było być odpowiednio przygotowanym m.in. na skalę napływu uchodźców wojennych. Polska już pierwszego dnia podjęła dobrą decyzję o otwarciu granic i kierowania uciekających przed wojną do przejść granicznych. Uniknięto dzięki temu prób przekraczania granicy poza oficjalnymi przejściami. Ograniczenie procedur kontrolnych i rejestracyjnych do minimum ograniczyło kolejki na granicy, choć i tak na przełomie lutego i marca trzeba było oczekiwać na przekroczenie granicy nawet kilkanaście godzin. Było to jednak spowodowane głównie ograniczeniami po stronie ukraińskiej

– zaznaczył  Maciej Romanowski.


Do Polski przyjechały głównie kobiety i dzieci. - Rząd postanowił ustabilizować ich sytuację i automatycznie wydłużył prawo do pobytu w Polsce – dodał Maciej Romanowski.

Starosta Elbląski podkreślił, że jednym z kluczowych działań z punktu widzenia radzenia sobie z wyzwaniem migracyjnym związanym z napływem uciekinierów przed wojną było przyjęcie przez Polskę ustawy o pomocy Ukraińcom. 

 

Przewidywała ona w szczególności prawo do 18-miesięcznego pobytu w Polsce, o ile przerwa w tym pobycie nie jest dłuższa niż 1 miesiąc, możliwość otrzymania numeru PESEL, możliwość otrzymania profilu zaufanego, pomoc zapewniana przez wojewodów w postaci: zakwaterowania, wyżywienia, transportu do miejsc zakwaterowania, zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz dostęp do służy zdrowia, dostęp do świadczeń na takich samych zasadach jak obywatele polscy, w tym przede wszystkim: świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego (500+), świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, otrzymania jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę, przeznaczonego na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe, legalny dostęp do rynku pracy, jeżeli pracodawca zawiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy właściwy powiatowy urząd pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej

– wymieniał Maciej Romanowski. 
 

Dodatkowe ułatwienia, jak zapewnia Starosta Elbląski, zostały również wprowadzone w zakresie dostępu do zawodu nauczyciela, lekarza, lekarki i pielęgniarza, pielęgniarki oraz dla studentów i studentek i pracowników oraz pracowniczek szkół wyższych. - Bardzo ważnym instrumentem było również finansowanie pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywali w prywatnych domach czy mieszkaniach. Wypłata świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, tzw. świadczenie 40 zł może być wypłacane przez okres maksymalnie 120 dni na osobę, od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  – mówił  Maciej Romanowski. - Skala wsparcia dla uchodźców z Ukrainy jest zdecydowanie bezprecedensowa.
 

 

Rząd i społeczeństwo naszego kraju w pełni zdało egzamin w niesieniu pomocy uchodźcom. Pomoc ta przybrała różne formy i dotyczyła zarówno sfery socjalnej w tym mieszkaniowej, finansowej, zdrowotnej, edukacyjnej jak również sfery legislacyjnej ze spec ustawą na czele.  Ustawa uregulowała wszystkie sprawy związane z pobytem Ukraińców w naszym kraju

– dodał Maciej Romanowski. 



Działania w powiecie elbląskim związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy koordynuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.- Rolę koordynatora tych działań w naszym województwie przejął na siebie Wojewoda i podległe jemu służby – mówił Działania w powiecie elbląskim związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy koordynuje Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. - My samorządowcy przez cały ten okres realizowaliśmy Jego ustalenia aktywnie włączając się w ich realizację. 



- Na szczeblu województwa utworzony został punkt recepcyjny, który posiadał wszelkie informacje w zakresie zakwaterowania, pomocy medycznej, psychologicznej, prawnej itp. To z tego poziomu szczególnie w pierwszej fazie udzielania pomocy kierowani byli uchodźcy do miejsc zakwaterowania rozlokowanych w całym województwie – zapewnił Maciej Romanowski. 



Jak sytuacja wygląda w elbląskim starostwie? - W Starostwie jak i w każdym Urzędzie Gminy utworzyliśmy punkty informacyjne funkcjonujące całodobowo posiadające pełną wiedzę z zakresu wsparcia migrantów – informuje Maciej Romanowski. - Utworzyliśmy w każdej gminie punkty przyjęcia dla nich darów, które strażacy z KM PSP własnym transportem odwozili do wojewódzkiego magazynu w Olsztynie. Partycypowaliśmy, szczególnie w pierwszym okresie napływu do naszego kraju uchodźców w ich transporcie z obszarów nadgranicznych do punktu recepcyjnego Wojewody i dalej do miejsca ich zakwaterowania. W tym zakresie współdziałaliśmy z przewoźnikami, którzy wyrażali chęć udzielenia takiej pomocy.

 

- Zgodnie z poleceniem Wojewody nasze samorządy w tym również Starostwo przygotowały miejsca do zakwaterowania uchodźców wyposażone we wszystkie niezbędne do życia środki. Miejsca te zostały przekazane do banku danych Wojewody i są w gotowości do zakwaterowania 200 osób. Na chwilę obecną w miejscach przygotowanych przez samorządy przebywa 35 osób. Również, mieszkańcy naszego powiatu dla potrzeb Ukraińców udostępnili swoje mieszkania dając im „wikt i opierunek” (takich rodzin jest 48 i przebywa tam 328 uchodźców). Dzieci i młodzież ukraińska uczestniczy w zajęciach szkolnych i jest ich 38. Dziś trudno jest przewidzieć, jaka będzie przyszłość tych ludzi w naszym kraju, ale pewne jest, że zależy ona w głównej mierze od wydarzeń wojennych w Ukrainie i przyszłej odbudowy tego państwa – mówił Maciej Romanowski.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +14
    ~ problem???
    Sobota, 15.04

    Panie Romanowski - wystarczy zwrócić się do rodaków mieszkających na W-M i jeżeli jedna rodzina `47 rozmnożona przez 75 lat przyjmie jednego rodaka z ukrainy, to prawie cała ludność stamtąd zmieści się w Polsce, bo wzór ten przyjmą Pomorze, Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Lubuskie. ci ludzie nie muszą wegetować na łasce samorządów - mają rodaków i krewnych rwących się do pomocy.

  2. 2
    +4
    ~ Nigdy więcej PO, PSL, SLD
    Sobota, 15.04

    Polakom dokrecacie śrubę a ukrow gloryfikujecie? Nie ma na to naszej zgody. To nie nasza wojna!

  3. 3
    +9
    ~ Arek12@
    Sobota, 15.04

    A może pan pomoże rodakom!!!!!! Dużo rodzin z Elbląga potrzebuje pomocy a ponoć chce pan ukraincom?!!! Nie nasza wojna ale nasze podatki i mam pytanie.A może by Ukraińcy pomagali swoim a nie my Nie zgadzamy się na to

  4. 4
    +10
    ~ Ajila18@
    Sobota, 15.04

    Niech rodziny Ukraińców swoim pomogą!!! Ma pan tyle kasy to pomoże pan rodakom i starszym mieszkańcom Elbląga oni potrzebują pomocy.Albo swoje pan oddaj wynagrodzenie nie podatki Naszych!!!!!!!!

  5. 5
    +7
    ~ lep
    Sobota, 15.04

    Pomagajcie lepiej POLAKOM !!!!!!!! TO NIE NASZA WOJNA

  6. 6
    +6
    ~ Truso
    Sobota, 15.04

    Co starosta ma do Elbląga?To miasto na prawach powiatu i prezydent ma zarazem uprawnienia starosty,Elbląg nie podlega pod powiat ziemski.

  7. 7
    +10
    ~ Arc
    Niedziela, 16.04

    Panie starosto a ilu pan żeś pomógł Polakom rodakom (repatriantom) zza Buga, którzy czekają w kolejce od wielu lat aby powrócić do Polski?!?! Na Polaków jakoś szkoda wam antypolskie gnidy kasy!

  8. 8
    +12
    ~ ada
    Niedziela, 16.04

    Sama pomagalam Ukraincom, ale po wypowiedziach rzadu Ukrainy w sprawie zakazu przywozu plodow rolnych do Polski, stracilam sentyment . Tacy sa Ukraincy, a Polska bardzo im pomogla. Juz im nie wierze. Pomagac to trzeba swoim,Polakom, a nie Ukraincom.Za nasza pomoc zaczynaja sie od nas odwracac.

  9. 9
    --2
    ~ anonim
    Niedziela, 16.04

    i tyle w tym temacie

  10. 10
    +15
    ~ moja ocena
    Niedziela, 16.04

    No to kampania wyborcza rozpoczęta. Temu panu przyklejonemu też dziękujemy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1218688488007