Listopad i grudzień to miesiące, w których głośno mówi się o problemie przemocy i prawach człowieka, w tym dzieci. 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, a 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym elbląski samorząd, wspólnie z instytucjami oraz organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zorganizował lokalną kampanię „Elbląg przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.
Wiele dzieci w Polsce doświadcza przemocy i cierpień w wyniku krzywdzenia, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Wielu dorosłych, którzy byli świadkami przemocy wobec dzieci w tę przemoc nie reaguje. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy oraz do przestrzegania praw dziecka, okazywania szacunku, respektowania swobody wyrażania myśli a przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i nienaruszalności cielesnej.
W wyniku diagnozy problemów społecznych w Gminie Miasto Elbląg przeprowadzonej w 2022 roku, aż 25% uczniów zadeklarowało że doznało w swoim domu przemocy psychicznej a 9% przemocy fizycznej, przy czym większość stanowiły dziewczęta. Aż 49% uczniów przyznało, że o doświadczeniu przemocy z nikim nie rozmawia ani nikomu tego nie zgłasza. Prawie 70% uczniów obserwuje cyberprzemoc w swojej szkole. Najczęstszym rodzajem przemocy, który deklarowali uczniowie, było wykluczenie społeczne lub odtrącenie, dalej kolejno pobicia, obraźliwe sms-y i maile, zmuszanie do niechcianych czynności. To bardzo niepokojące dane, potwierdzające jedynie konieczność prowadzenia ciągłych działań, zarówno tych o charakterze interwencyjnych jak i profilaktyczno-edukacyjnych.
W ramach kampanii przygotowano następujące wydarzenia i działania realizowane przez Urząd Miejski – Departament Zdrowia i Spraw Społecznych, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, „Szkol-Med” oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych:
- W elbląskich szkołach odbędzie się cykl wykładów edukacyjno – profilaktycznych na temat przeciwdziałania przemocy;
- Mieszkańcy, uczniowie, pedagodzy i wychowawcy otrzymają materiały edukacyjne uwrażliwiające na zjawisko przemocy;
- Zorganizowane zostaną konkursy dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych pod hasłem „Elbląg przeciwko przemocy” oraz „Jak walczyć z przemocą” oraz zawody sportowe dla uczniów klas I-III.
- Przygotowany zostanie spot uwrażliwiający na zjawisko przemocy rówieśniczej;
- W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w dniach 03.12.2022r. oraz 10.12.2022r. odbędą się „Drzwi Otwarte”, podczas których będzie można uzyskać od specjalistów poradę i wsparcie.
W dniu 2 grudnia 2022 r. zostanie zorganizowana konferencja skierowana do pedagogów i wychowawców szkolnych oraz pielęgniarek szkolnych i środowiskowych, podczas której organizacje i instytucje pomocowe przedstawią swoją ofertę, odbędzie się cykl wykładów o tematyce przeciwdziałania przemocy. (Konferencja odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim, w godz. 10.00-15.00).
Przypominamy, że w naszym mieście działa także telefon zaufania dla dzieci, młodzieży i ich rodziców prowadzony na zlecenie samorządu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pod numerem telefonu 574-694-774 można uzyskać pomoc i wsparcie specjalistów: psychologa i terapeuty uzależnień.
Reagujmy. Działajmy. Edukujmy. Wspólnie możemy zdziałać więcej.
Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
coś nie wyszła ci trolowata prowokacja - jak na lewaka przystało :P Ps. nie ma czegoś takiego jak "dzieci lgbt" ale jest coś takiego jak lewacki trol - i tu się mieścisz :P