Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu od stycznia przejmie pacjentów nefrologicznych z likwidowanego oddziału przy ul. Związku Jaszczurczego. Przy ul. Królewieckiej przygotowano dla nich 10 łóżek. - W ciągu najbliższych 2 lat planowane jest utworzenie przy WSZ kompleksowego ośrodka nefrologicznego, który będzie zabezpieczał leczenie w ramach oddziału nefrologicznego oraz dializy, również ambulatoryjne - dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Przypomnijmy. Oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym przy ul. Związku Jaszczurczego, należący do firmy DaVita, będzie funkcjonował tylko do końca tego roku. Jeszcze do niedawna nie było dokładnie wiadomo, co stanie się z pacjentami, którzy mają tu zapewnianą kompleksową opiekę (oprócz oddziału przy ul. Związku Jaszczurczego funkcjonuje również stacja dializ). Zapytaliśmy o to Urząd Miejski w Elblągu. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.
Od 1 stycznia 2023 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym planowane jest uruchomienie pododdziału nefrologicznego w miejsce likwidowanego oddziału w szpitalu przy ul. Zw. Jaszczurczego, z ilością 10 łóżek. Pododdział będzie funkcjonował w WSZ w ramach oddziału chorób wewnętrznych. Dializy dla pacjentów pododdziału będą świadczone przez firmę DaVita na zasadzie podwykonawstwa
- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.
Co z planami utworzenia w 2023 roku kompleksowego ośrodka nefrologicznego w Elblągu. - Władze miejskie i wojewódzkie będą odpowiadały za prowadzenie oddziału wewnętrznego z nefrologią oraz całodobową izbą przyjęć, a DaVita dalej będzie zapewniać leczenie nerkozastępcze w ambulatoryjnej stacji dializ. Nowy ośrodek nefrologiczny będzie zabezpieczał: leczenie predializacyjne, dostęp do odpowiednich programów lekowych opóźniających moment rozpoczęcia dializoterapii, wytwarzanie dostępów naczyniowych niezbędnych do rozpoczęcia dializoterapii oraz badania konieczne do kwalifikacji chorych na przewlekłą chorobę nerek do przeszczepienia nerki (najlepsza metoda leczenia niewydolności nerek). Wszystko w jednej lokalizacji - informował w kwietniu tego roku Urząd Miejski w Elblągu.
Na ośrodek poczekamy trochę dłużej. - W ciągu najbliższych 2 lat planowane jest utworzenie przy WSZ kompleksowego ośrodka nefrologicznego, który będzie zabezpieczał leczenie w ramach oddziału nefrologicznego oraz dializy, również ambulatoryjne. Do tego czasu, dializy 24/7 będą nadal świadczone przez firmę DaVita w ambulatoryjnej stacji dializ przy ul. Zw. Jaszczurczego - dodaje Joanna Urbaniak.
Z kolei budynek przy ul. Związku Jaszczurczego, po likwidowanym oddziale, stanie się częścią szpitala miejskiego. Docelowo powstaną tam dodatkowe miejsca ZOL.
Budynek przy ul. Zw. Jaszczurczego zostanie przekazany Szpitalowi Miejskiemu w Elblągu w nieodpłatne użytkowanie, celem uruchomienia w nim po zlikwidowanym oddziale internistycznym, dodatkowych 25 łóżek Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego od 1 kwietnia 2023 roku. Szpital Miejski będzie wynajmował pomieszczenia firmie DaVita z przeznaczeniem na prowadzenie stacji dializ. Również od 1 stycznia 2023 roku, miejsca internistyczne po zlikwidowanym oddziale chorób wewnętrznych w szpitalu przy ul. Zw. Jaszczurczego, zabezpieczy Szpital Miejski w Elblągu. Wszystkie ww zmiany mają na celu poprawę jakości świadczenia usług medycznych osobom z przewlekłą chorobą nerek i w żaden sposób nie wpłyną na ograniczenie dostępu do tych świadczeń
- mówi Joanna Urbanika.
Czy Pani rzecznik jest dobrze poinformowana ? Jak wynika z danych o stacjach wymienionej firmy żadna nie wykonuje zabiegów 24 / 7. Proszę odpowiedzieć na pytanie. Czy od 01.01.2023 firma ta będzie miała podpisany kontrakt na 24 godzinne dializy bez oddziału w "miejscu" ? Czy NFZ wyrazi na to zgodę ? Jeżeli nie to cała wypowiedź jest pobożnym życzeniem a chorzy dializowani w razie zagrożenia będą pozbawieni dostępu do stacji i możliwości wykonania dializy w stanach zagrożenia życia od godziny 18.00 w sobotę do 7.00 w poniedziałek.
Proszę nie pisać kłamstw. Stacja Dializ ma być czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00- 18.00. A poza tymi godzinami zamknięta na głucho bez możliwości dializ w pozostałych godzinach i w niedzielę. Takie są fakty.
Szkoda pacjentów....
Cel obecnej władzy Elbląga - zwijać szpitale (likwidować oddziały w szpitalach miejskich) i poszerzać .... cmentarze !
No i ciszaaaa.Po piątkowej dializie przychodzi sobota potem niedziela a w niedzielę dializowana osoba która znam najgorzej się czuję,problemy z oddychaniem, obrzęk płuc i co ? I trzeba czekać do poniedziałku do godziny 12 ponieważ ranne dializy są zarezerwowane dla innych.Juz rok po terminie i dalej nie ma konkretnego terminu