Centrum Rehabilitacji w Elblągu zostanie połączone ze Szpitalem Miejskim św. Jana Pawła II. Radni przyjęli dziś, 3 listopada uchwałę w tej sprawie. - Usługi rehabilitacyjne będą w takim samym kształcie i w tym samym miejscu, gdzie znajdują się do tej pory. Nie ma tu mowy o likwidacji, tylko wzmocnieniu usług rehabilitacyjnych - usłyszeliśmy podczas sesji.
Podczas sesji, w czwartek (3 listopada) radni przyjęli uchwałę w sprawie połączenia Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej ze Szpitalem Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Centrum tym samym przestaje być samodzielnym Zakładem Opieki Zdrowotnej.
To finansowy dołek, w którym od jakiegoś czasu znajduje się Centrum, przesądził o zmianach w jego funkcjonowaniu. Przypomnijmy. Jednostka dwa lata z rzędu zakończyła na minusie. Miał to być skutek wydatków poniesionych na termomodernizację budynku oraz pandemii. Miasto rozwiązanie problemu zobaczyło w połączeniu Centrum ze szpitalem.
Czynnikiem warunkującym podjęcie działań naprawczych jest pogarszająca się sytuacja finansowa SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu zmierzająca do potencjalnego doprowadzenia podmiotu leczniczego do zapaści oraz likwidacji. (...) Połączenie obu podmiotów leczniczych jest rozwiązaniem racjonalnym i komplementarnym w zakresie ich działalności, które doprowadzi do wyeliminowania strat na działalności SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu, optymalizacji świadczeń medycznych z zakresu rehabilitacji, optymalizacji posiadanych zasobów lokalowych i sprzętowych, możliwości wprowadzenia innego rodzaju świadczeń medycznych, wyeliminowania wewnętrznej konkurencji w zakresie rehabilitacji w dwóch podmiotach, dla których organem założycielskim jest Gmina Miasto Elbląg oraz możliwości obniżenia kosztów i wydatków poprzez ujednolicenie umów na realizację dostaw i usług
- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie.
Władze miasta już wcześniej zapewniały, że połączenie obu ZOZ nie będzie miało wpływu na pacjentów, którzy korzystają z rehabilitacja przy ul. Królewieckiej. Mówiono o tym również w czwartek, podczas sesji.
Chciałbym zapewnić jeszcze raz mieszkańców, że usługi rehabilitacyjne będą w takim samym kształcie i w tym samym miejscu, gdzie znajdują się do tej pory. Nie ma tu mowy o likwidacji, tylko wzmocnieniu usług rehabilitacyjnych. (...) Ta uchwała, o połączeniu centrum rehabilitacji ze szpitalem miejskim dąży do wzmocnienia szpitala miejskiego, aby stworzyć usługi na bardzo wysokim poziomie
- podkreślał radny Robert Turlej (Koalicja Obywatelska).
Radni zagłosowali za połączeniem jednostek. Pozytywną opinię w tej sprawie, jak przypomniał podczas sesji wiceprezydent Elbląga Michał Missan, wyraziły również NSZZ Solidarność i OPZZ.
Oby to nie miało wpływu na kolejki i zakres świadczonych usług, to dla pacjenta jest obojętne kto i dlaczego się "połączył". kiedyś POP PZPR wydawała decydujące opinie . I tak jest nadal.
Bardzo dobra decyzja!
Aby tylko wszystkiego nie przenieśli do szpitala - bo trudno tam czymkolwiek dojechać!!!!!! Gelert pomyśl wpierw o mieszkancach i dojazdach.
Do Joanna. Nie zostanie połączone z szpitalem wojewódzkim tylko miejskim. Za jakiś czas i tak zostanie to wszystko przeniesione ,bo się nie będzie opłacało dopłacać do budynku.
Niech pani Ela g powie jak dba o dobro pacjenta że ważniejsza kasa dla niej niż dobro (ogranicza zespoły zrm)