Wszystkich Świętych (1.11) i Dzień Zaduszny (2.11), to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze, by na grobach naszych bliskich postawić chryzantemy, stroiki i zapalić znicz. To również czas, kiedy obok zadumy i wspomnień o tych co odeszli, dopada nas rzeczywistość.
Śmierć wpisana jest w cykl życia. Wszyscy to wiemy, ale na co dzień staramy się o niej nie myśleć. Okres listopadowego święta to dobry czas na oswojenie się z tym co nieuniknione. Warto też zapoznać się z przepisami regulującymi czynności związane z ostatnimi chwilami na tym świecie.
Pogrzeb to zawsze smutna uroczystość, z którą wiąże się załatwianie wielu formalności i ponoszenie niemałych kosztów. Jednak to nie ostatnie formalności i koszty, które czekają dysponentów grobów najbliższych.
Zgodnie z regulaminem porządkowym obowiązującym na cmentarzach komunalnych w Elblągu opłatę za grób ponosimy co 20 lat. Niedopełnienie tego obowiązku ma swoje konsekwencje. Jak czytamy w regulaminie zamieszczonym na stronie internetowej www.zzm.elblag.pl, "w przypadku nieuiszczenia opłaty na kolejne 20 lat Zarządca cmentarzy ma prawo rozporządzać grobem i przeznaczyć go do ponownego pochówku". Zapis ten wynika z art.7 ust.2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Jak egzekwowanie tego prawa wygląda na elbląskich cmentarzach komunalnych?
Wydział Administracji Cmentarzy weryfikuje opłaty za groby i w przypadku stwierdzenia ich braku kontaktuje się z dysponentem grobu. Niestety dysponenci często nie pamiętają, że tak jak w innych urzędach czy bankach mają obowiązek podać zmianę danych kontaktowych, tak powinni zrobić również w przypadku administratora cmentarza. Brak kontaktu z dysponentem może skutkować likwidacją nieopłaconego grobu
- mówi Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu Ewa Karpiuk.
Wychodząc naprzeciw osobom, które z różnych powodów mogą być na cmentarzu tylko w okolicy Wszystkich Świętych, Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył w tym czasie dodatkowe dyżury Wydziału Administracji Cmentarzy.-
W sobotę 29 października oraz w poniedziałek 31 października, biuro Wydziału Administracji Cmentarzy, mieszczący się przy cmentarzu Dębica (ul. Łęczycka 49), będzie obsługiwało interesantów w godzinach od 7:00 do 17:00. Również 1 listopada (Wszystkich Świętych) biuro będzie dostępne w godzinach 8:00-16:00. W tych dniach będzie można sprawdzić czy groby bliskich są opłacone, a w przypadku braku opłaty uregulować ją na miejscu lub przelewem, na podstawie wystawionej faktury
- dodaje Ewa Karpiuk.
Aby ułatwić odwiedzającym elbląskie cmentarze odnalezienie grobu bliskiego czy znajomego, Zarząd Zieleni Miejskiej odsyła do Grobonetu. Tam wpisując nazwisko dowiedzieć się można, na którym cmentarzu osoba jest pochowana, w której kwaterze i obok kogo. Dojście do właściwej kwatery ułatwią nowe tablice z planem cmentarzy ustawione przy bramach wjazdowych na cmentarz Dębica oraz przy głównych wejściach na cmentarz Agrykola.
Uważam że płatność na 20 lat jest złym pomysłem. Po pierwsze jest to spora jednorazowa wpłata,a po drugie często po 20 latach dysponent grobem już nie żyje. Jest też problem ze zmianą dysponenta, ponieważ żyjący dysponent musi się wstawić osobiście w biurze aby podpisać oświadczenie i jeśli żyje rodzeństwo dysponenta również muszą się wstawić w biurze. Czy nie można by było uprościć tego systemu np. Opłata co 5lat oraz wskazanie przez dysponenta osoby kolejnej do opieki nad grobem i płatnościami.
wstawić to się można wypijając za dużo. Skąd ludzie biorą te określenia: piany - zamiast pijany, wstawić - stawić, dla czego - dlaczego, narpiew - najpierw, wziąść - wziąć itd.
A ktoś z Państwa wie ile kosztuje opłata na Agrykola za dziecięcy, mały grób? Chciałbym pomóc starszej sąsiadce bo wiem, że musi opłacić, a jest w trudnej sytuacji i boi się zapytać o koszt, bo nie wie czy sobie z tym poradzi.
A jak tam zakończyła się historia opłacenia grobu 20 lat do tyłu i 20 lat do przodu gdzie pochowana jest ofiara grudnia 1970?!
Gruby świniak na motorku te opłaty tez podniósł, bo mu mało
wyzysk , złodzieje
Co artykuł to w komentarzach mowa nienawiści! Ciekawe czy tacy odważni są na codzień twarzą w twarz! Potem się dziwić, że dzieci i młodzież gnębią rówieśników w internecie i doprowadzają nieraz do tragedii! Przykład idzie od dorosłych!!!!!