U stóp Góry Św. Anny w Parku Traugutta znajduje się kolejna wyremontowana rzeźba - jest to forma Jerzego Fedorowicza, powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych. Skonstruowana została z dwóch połączonych ze sobą pod kątem prostym płyt stalowych. W górnej części umieszczono okrągłe otwory, na świetle jednego z nich zamocowany został szkielet z 5 krążkami odpowiadającymi średnicą wielkości otworów w płytach. Stwarza wrażenie płynnego przenikania krążków przez materię płyty. Autor w swojej realizacji stara się uzmysławiać nam poszczególne fazy tego projektu.
Jerzy Fedorowicz (ur. 1928 w Pruszkowie, zm. 2018[1] w Warszawie) – polski artysta plastyk, wybitny przedstawiciel polskiego konceptualizmu. Prace z lat 60. i 70. XX wieku to kompozycje abstrakcyjne, wizualistyczne w rygorze geometrycznym, obrazy kinetyczne. Realizując idee sztuki pojęciowej, prezentował instalacje, fotograficzne i rysunkowe zapisy procesu, obiekty, dokumentacje itp.
Wykonany zakres czynności:
– usunięcie wszelkich powłok zalegających na konstrukcjach stalowych, czyszczenie strumieniowo-ścierne
– uzupełnienie brakujących elementów
– malowanie antykorozyjne z zachowaniem bądź przywróceniem pierwotnej kolorystyk
Działania zrealizowane są w ramach projektu „Formy «parkowe» – Konserwacja zbioru Otwartej Galerii Form Przestrzennych”. Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CS Galeria EL