Zachęcamy do udziału w Elbląskim Zielonym Pytaniu w drugim kwartale. Poniżej zielone zadania dla juniorów i starszych oraz prezentacja laureatów z poprzedniego konkursu. Serdecznie zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie Junior w II kwartale 2022.
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi. A problemów mamy wiele, obserwujemy m.in. zmiany klimatyczne, wciąż rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz wyprodukowane przez nas tony śmieci. Według Międzynarodowej Sieci Earth Day Network główną rolę odgrywają 3 tematy:
Budownictwo - odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie, dlatego przy tej okazji można promować wprowadzanie tzw. efektywności energetycznej.
Energetyka - dzień ziemi jest również wspaniałą okazją by rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.
Transport - w tej chwili najszybciej przybywa emisji gazów cieplarnianych właśnie w tym sektorze, gdyż społeczeństwa są coraz bardziej mobilne, a samochód globalnie przestał być dobrem luksusowym. Przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw by poprawić swoją politykę transportową.
Każdy z tych sektorów ma wpływ na wprowadzanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe.
Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania Junior I kwartał 2022 brzmi: „Coś pięknego z odpadu złego” Praca polega na stworzeniu np. biżuterii z rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia jak zakrętki, paski i tym podobne.
Prosimy o nadsyłanie prac plastycznych (dzieci w wieku do 12 lat) wykonanych dowolną techniką, wraz z wykazem imion i nazwisk autorów i opiekuna, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 30 czerwca 2022 r. Osobiście poprzez złożenie zabezpieczonych prac w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pok. 243 lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie Junior - II kwartał 2022r.)
Każda Placówka, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 3 prace! Zwycięzców poznamy z początkiem lipca Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców miasta do uczestnictwa w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie w II kwartale 2022 roku. Zadawane pytania mają na celu edukowanie i inspirowanie mieszkańców naszego miasta do drobnych działań, zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.
Fot. https://www.wwf.pl/sites/default/files/inline-images/recepta_3_0.jpg
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Wydarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
Pytanie na I kwartał brzmi: Jak nazywały się pierwsze na świecie ustawy chroniące środowisko?
Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 30 czerwca 2022 r. do godz. 23:59 adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – II kwartał 2022 – imię i nazwisko)
Zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy z początkiem lipca 2022 r.
Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w II kwartale 2022. Nasze zadania w mają na celu przede wszystkim edukować. Oczami młodych fotografów poznajmy nasze miasto. Jednak, żeby nie było za prosto fotografii musi towarzyszyć historia.
Fot.https://1.bp.blogspot.com/YdV5a7kWvw/XYYUiNJURDI/AAAAAAAACs8/apQPdFxlOsQJXq0kwzoIBdWXZsE8c7U8wCLcBGAsYHQ/s640/broszura-1-grafika-rozkladowka.png
Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie zapotrzebowanie na surowce. Ponieważ światowa populacja rośnie, rośnie również popyt. W tej sytuacji konieczne jest mądre gospodarowanie ograniczonymi zasobami. Jednocześnie gospodarka o obiegu zamkniętym może pomóc państwom członkowskim w uniezależnieniu się od importu surowców. Ważnym czynnikiem jest także wpływ wydobywania i wykorzystywania surowców na klimat na Ziemi - inteligentniejsze wykorzystanie surowców może przyczynić się do spadku zużycia energii i emisji CO2.
Tematem zdjęcia będzie: „Zawód przyszłości w dobie wprowadzania Gospodarki Obiegu Zamkniętego.” Zadanie: uchwyć na zdjęciu zakład (wykonywaną pracę, itp.) znajdujący się w Elblągu, którego charakter pracy, może być przyszłością dla naszej planety.
Prosimy młodzież (podstawówka klasy VII-VIII i starsze) o nadsyłanie 1 zdjęcia w formacie .jpg wraz z jego historią, uzasadnieniem dlaczego wybraliście dany zawód, oraz: imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 30 czerwca 2022 r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – II kwartał 2022 – imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – II kwartał 2022).
Każda osoba, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 1 zdjęcie, któremu musi towarzyszyć historia! Zwycięzcę poznamy wraz z początkiem kwietnia 2022 r. Uprzejmie informujemy, że wszystkie aktualne konkursy znajdują się na stronie http://gok.elblag.eu/ w zakładce Ochrona Środowiska.
Poniżej przestawiamy nagrodzonych w I kwartale 2022:
Elbląskie Zielone Pytanie Junior:
Kategoria I
Laureat: Natalia Wiktorzak Przedszkole 33
Wyróżnienie: Leon Kwiatkowski Przedszkole 21
Franciszek Kuternowski Przedszkole 33
Wiktor Stefanowicz Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej 23
Kategoria II
Laureat: Julia Jastrzębska Szkoła Podstawowa nr 4
Wyróżnienie: Jan Mikusek Szkoła Podstawowa nr 4
Kategoria III
Laureat: Antoni Mikusek Szkoła Podstawowa nr 4
Elbląskie Zielone Zadanie:
Laureat: Zofia Zubacz III Liceum Ogólnokształcące
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Po odbiór nagród zapraszamy do Departamentu Ochrony Środowiska po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem (55) 239-31-50.
Urząd Miejski w Elblągu
Brawo! Warto rozpropagować nie tylko w Waszym portalu. Przy okazji wkleję przypomnienie ubiegłorocznej akcji gminy Siewierz: Nawet dziesięć ton zużytych opon samochodowych są gotowi przyjąć od mieszkańców leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz. To wszystko podczas akcji „Sadzonka za oponę”. To pierwsze takie przedsięwzięcie organizowane przez Lasy Państwowe w południowej Polsce. Jeśli pilotaż się uda, podczas wiosennej wymiany opon kolejne nadleśnictwa zorganizują podobne akcje u siebie – zapewnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Jak się zorientowałem, w ub. roku w Gminie Siewierz, dzięki Nadleśnictwu, zebrano prawie 12 ton zużytych opon. Warto poprzeć taką akcję!