Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta

15.03.2022, 14:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta

Dokładnie 60 lat temu, 15 marca 1962 roku, prezydent USA John F. Kennedy zaprezentował przed Kongresem Stanów Zjednoczonych projekt ustawy o prawach konsumentów (Kennedy's Bill of Rights) zawierający cztery podstawowe prawa, które stały się fundamentem nowej dziedziny prawa (prawa konsumenckiego) a mianowicie:

 

  • prawo do bezpieczeństwa,
  • prawo do informacji,
  • prawo wyboru spośród różnych produktów i usług po konkurencyjnych cenach,
  • prawo wyrażania opinii, które mają wpływ na kształtowanie polityki konsumenckiej.

 

W trakcie tego wystąpienia wypowiedział znamienne słowa: „Consumers, by definition, include us all (...)” – „Wszyscy, z definicji, jesteśmy konsumentami”. Na pamiątkę tego wystąpienia 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Został on ustanowiony w 1983 r. przez międzynarodową organizację związków konsumenckich - znaną pod nazwą Consumers International - skupiającą 240 organizacji i instytucji konsumenckich ze 120 krajów świata.

 

Istotą praw konsumenta jest to, aby poprzez nadanie szczególnych uprawnień, wzmacniały pozycję słabszej strony stosunku prawnego. Stroną tą zazwyczaj jest osoba fizyczna zawierająca umowę z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcą. Zgodnie z łacińską paremią - Inde datae leges, ne fortior omnia posset - prawa te zostały ustalone po to, aby silniejszy nie mógł wszystkiego.

 

Aby konsumenci mogli korzystać ze swoich praw koniecznym jest, aby system prawny w którym funkcjonują był stabilny, Stabilność ta musi odnosić się zarówno do rozwiązań prawnych, jak również do kwestii stosowania prawa, przede wszystkim rozstrzygnięć sądowych.

 

Rozwój prawa konsumenckiego w dużej mierze zawdzięczmy implementacji do polskiego porządku prawnego, prawa Unii Europejskiej. Unijna polityka kształtowania praw konsumenta jest ściśle powiązana ze strefą zakazu dyskryminacji, praw człowieka i ogólnych wartości. W ramach funkcjonowania nowoczesnego państwa demokratycznego o gospodarce wolnorynkowej, dbałość o prawidłowy rozwój konkurencji nie może być rozpatrywana w oderwaniu od podstawowych praw przysługujących konsumentom.

 

Nie bez znaczenia dla przestrzegania praw konsumenta w Polsce pozostaje spór na gruncie stosowania prawa unijnego przez polskie organy administracji publicznej oraz problemy dotyczące zmian wprowadzanych w systemie sądownictwa. Normy prawa konsumenckiego, które obecnie chronią obywateli przez nieuczciwymi praktykami ze strony przedsiębiorców, tworzone były w warunkach stabilnego systemu prawnego zachodnich demokracji i w takich warunkach funkcjonują prawidłowo.

 

Obecnie, gdy za wschodnią granicą Polski, na terenie Ukrainy, toczy się wojna, Polacy staną w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń. Pomoc, której obywatele Polski od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji udzielają uchodźcom, jest wspaniałym odruchem, świadczącym o ogromnym sercu, poczuciu solidarności i przywiązaniu do zasad panujących w cywilizowanym świecie.

 

Napływający do Polski ze wschodu uchodźcy stanowić będą nową, bardzo podatną na różnego rodzaju nadużycia ze strony nieuczciwych przedsiębiorców, grupę społeczną. Ze względu na nieznajomość języka, polskiego prawa, a także wyjątkowo trudną sytuację, w której się znaleźli, mogą w dość łatwy sposób paść ofiarą wyzysku lub oszustwa. Dlatego powinniśmy zadbać również o to aby przekazać im wiedzę o przysługujących im w naszym kraju prawach, aby i w tym zakresie poczuli się bezpiecznie.

 

Dodatkowo, przy okazji dzisiejszego święta, należy wspomnieć o tym, że konsumenci mogą stanowić wielką siłę, jeśli się zjednoczą. Korzystając z jednego z naszych podstawowych praw konsumenckich – prawa do wyboru, możemy w znaczący sposób wpływać na sytuację na rynku. Również na sytuację rynków międzynarodowych.

 

Domeną prawa międzynarodowego publicznego jest nakładanie sankcji na kraje, które zachowują się niezgodnie z przyjętymi przez społeczność międzynarodową normami. My, jako konsumenci, również możemy zademonstrować swój stosunek do wojny poprzez bojkotowanie towarów importowanych z niektórych krajów. Informacje na temat pochodzenia danego produktu znaleźć można na jego kodzie kreskowym. W przypadku wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 460-469, natomiast produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.

 

Nic nie wskazuje na to, że najbliższy czas przyniesie nam długo wyczekiwany dobrobyt i stabilizację finansową. Dlatego bardzo ważnym jest, aby zachować dużo konsumenckiego rozsądku. Pozdrawiam bardzo serdecznie i z okazji Światowego Dnia Konsumenta życzę nam wszystkim wszystkiego najlepszego. Ponieważ "wszyscy jesteśmy konsumentami" 

 

Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ Mariusz Lewandowski
    Wtorek, 15.03

    Obchodzimy też dzień walki z brutalnością Policji. Dwa dni temu komisja bezpieczeństwa jednogłośnie przyjęła sprawozdanie KM Policji za rok 2021 . Policjanci zastraszali młode dziewczyny podczas ich protestów twierdząc że stawianie zniczy to zaśmiecanie miasta. Za ich działania Pan Komendant nie przeprosił a radni klepią się po plecach i jest dla nich OK. Panowie Konert i Osik - macie jakieś pojęcie o honorze munduru jaki nosiliście ? Za Sprawę Elbląską nie przeprosił nikt.... Za pałowanie w latach 89 tych nie przeprosił nikt... Za straszenie młodych dziewczyn nie przeprosił nikt .... Czy naprawę brak wam cywilnej odwagi żeby powiedzieć Przepraszam że się pomyliłem ? Coś mi się zdaje że jednak nie ale chciałbym się mylić.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1310758590698