Blisko 100 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 23 sierpnia br. wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej na terenie koszar 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.
„Przysięga wiąże i chwyta za serce. Niech będzie dla Was wskazaniem życiowej drogi. Poprzez wypowiedzenie słów roty dołączacie do grona żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej i bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego." –
tak Dowódca 4W-MBOT – płk Mirosław Bryś – zwrócił się do żołnierzy, którzy ślubowali „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej".
Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.
„Wstąpienie do wojska było spełnieniem moich pragnień oraz możliwością samorealizacji nie tylko na poziomie cywilnym. WOT daje nam możliwość połączenia służby dla kraju oraz życia cywilnego i rodzinnego. Rozwijania się zawodowo, jak do tej pory oraz służby Ojczyźnie. Przysięga była bardzo dużym przeżyciem nie tylko dla mnie, ale i dla całej mojej rodziny. Mimo ogromnego wysiłku podczas szkolenia podstawowego, w momencie wypowiadania słów roty przysięgi wojskowej wszystko to przestało mieć znaczenie. Przepełniała mnie duma. Jestem szczęśliwa, że mogę spełniać się w służbie wojskowej i realizować marzenia. Dążyć do samodoskonalenia, współpracować z naprawdę wspaniałymi ludźmi z pasją, ogromną wiedzą i cierpliwością do młodych żołnierzy." – opowiada szer. Marlena Niemiec.
„ Podczas składania przysięgi wojskowej towarzyszyły mi ogromne emocje. Stres, bo przecież taki dzień w życiu jest tylko jeden, ale przede wszystkim duma i zaszczyt, że jestem żołnierzem Wojska Polskiego. Na ramieniu noszę biało-czerwoną flagę, symbol Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, o którą walczyli nasi poprzednicy." - dodaje szer. Elżbieta Chorzępa.
W uroczystościach udział wziął Starosta Braniewski pan Karol Motyka oraz Burmistrz Braniewa – pan Tomasz Sielicki. Wyjątkowym gościem był żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – pan por. Jerzy Kwietniewski ps. „Siwy", który od początku powstania Brygady, wspiera służących w niej żołnierzy.
Należy nadmienić, że żołnierze którzy w tym dniu złożyli swoją uroczysta przysięgę przez ostatnie dwa tygodnie czynnie brali udział w swoim pierwszym szkoleniu przygotowującym do służby w WOT – tzw. „szesnastce". W trakcie szkolenia zostali zapoznani z podstawami życia żołnierskiego, regulaminami obowiązującymi w Wojsku Polskim jak i poddani ciężkiej próbie swoich możliwości podczas szkolenia taktycznego oraz strzeleckiego. Wykazując wysokie zaangażowanie, pomyślnie ukończyli „Pętlę taktyczną".
Sprawdzianowi poddane zostały umiejętności działania taktycznego w sekcji, pracy na mapie i orientacji topograficznej, poprawnego utrzymywania łączności oraz prowadzenia ognia z karabinka szturmowego. Warunkiem pozytywnego ukończenia pętli było zaliczenie wszystkich jej punktów. Warto przypomnieć, że żołnierze OT godzą służbę wojskową z pracą w środowisku cywilnym.
Za utrzymanie poziomu szkolenia oraz dyscypliny odpowiadali żołnierze zawodowi 43blp, a także wyspecjalizowani instruktorzy terytorialnej służby wojskowej. Nad szkolonym wojskiem czuwali także przyszli oficerowie Wojska Polskiego, podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy odbywają swoje praktyki dowódcze. Na czas szkolenia zostali oni przydzieleni z Dowództwa 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej do szkolenia żołnierzy szkolenia podstawowego, jako dublerzy dowódców plutonu.
ppor. Anna Szczepańska
ekspert ds. komunikacji 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie
Jeden porządny alarm z wyjazdem i odechce się co niektórym być żołnierzem
wojsko św. Jadwigi.....
Oczywiście komentarze samych specjalistów co to we wojsku odpękali nie wiadomo ile. Tylko jakoś jak COVID to innych wojsk nie widać tylko OT wszędzie. Zrozumcie ludzie że OT to nie wojsko do walki a do zabezpieczania między innymi takich rzeczy i bez nich niektóre powiaty by naprawdę cienko piszczały.
Limo ty jeszcze nie wiesz do czego OT zostało powołane.Mam nadzieje ze do tego nie dojdzie.
pampersy rozdane? banda cieniasów i nierobów
Szkoda, że brak wideo. Chciałabym posłuchać tekstu przysięgi.
Operetkowy armia. PUSTY śmiech człowieka ogarnia, jak widzi to weekendowe pseudo wojsko
Wszyscy dla tych paru złotych... Czy nie? Wojsko czy przedszkole?