W parku im. Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego można zobaczyć warzywne rabaty. Skąd pomysł na taką inicjatywę?
- Z inicjatywy pracowników, zamiast tworzyć wyłącznie barwne rabaty, Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu zdecydował wykorzystać do kompozycji roślinnych również warzywa i zioła. Wprawdzie parki miejskie to zazwyczaj zielona przestrzeń publiczna pełniąca funkcje wypoczynkowe, sportowe czy rekreacyjne, jednak coraz częściej pełnią też funkcję edukacyjną i ekologiczną - mówi Leon Budzisiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.
Dlaczego ZZM zdecydował się na posadzenie warzyw i ziół? - Obecnie trend zagospodarowania przestrzeni miejskiej zachęca do tworzenia przestrzeni nie tylko przyjemnej dla oka, ale również pożytecznej - informuje Leon Budzisiak.
Namiastką ogrodu miejskiej, jaki powstał w parku im. generała Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego, może służyć m.in. placówkom oświatowym jako ścieżka edukacyjna, gdzie dzieci w naturze poznają rośliny, fazy ich rozwoju, mogą skosztować warzyw i ziół prosto z grządki
- dodał Leon Budzisiak.
Jak stwierdził dyrektor ZZM wyniesione w stylu angielskim rabaty posadowione są w pobliżu sadu, wpisują się w sielski klimat okolicy, a zwłaszcza najmłodszym elblążanom, pozwalają z bliska przyjrzeć się roślinom.
W miejskim warzywniaku posadzono m.in. kalarepę, por, cukinię, ogórki, szpinak, buraki, seler, koper, kapusty, sałatę, pomidory, groch, bób, fasolę, cebulę, ziemniaki. Znalazły się w nim również owoce (poziomki, truskawki, żurawina) i zioła
- wymieniał Leon Budzisiak.
Ogródek posiada również aspekt ekologiczny. - Na grządkach, obok owoców i warzyw znalazły się kwiaty sezonowe, które mają za zadanie, wabienie owadów zapylających znajdujące się tam owoce i warzywa - opowiada Leon Budzisiak. - W trakcie okresu wegetacyjnego obsady będą uzupełniane o kwiaty sezonowe i rośliny zielone.
- Pracownicy ZZM wykonują podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pielenie i nawadnianie roślin oraz dbają o płodozmian. Na zimę przewidziane jest obsadzenie grządek kapustą ozdobną - dodał Leon Budzisiak.
Co nasi czytelnicy sądzą o tym ogródku? Czy powinien pojawić się on również w innych elbląskich parkach?
A jak ktoś albo pies nasiusia do tego ogródka? Tam dużo psów jest wyprowadzanych na spacer.
tak jak w tamtym roku szukali złodziei z kamer aż szkoda bo będzie tak samo tu nic nie może być takie miasto jak jego mieszkancy
W dobie pandemiu...prosto z grzadki 😂😂😂
Jak podlewalim to zajadalim wsio.