8 maja obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W imieniu elblążan hołd wszystkim ofiarom tego największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości złożyli prezydent Witold Wróblewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk.
Dzisiejszy dzień to bardzo ważna data w historii nie tylko Polski, ale całego świata. Wspominamy dziś 75. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. Dziś żyjemy w wolnym kraju. To zasługa wszystkich, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie. Dlatego składam hołd żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny. Szczególne słowa uznania kieruję do żyjących wśród nas kombatantów i weteranów, którzy są świadkami II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z własnego cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. To od nich uczymy się odpowiedzialności za nasz kraj, pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, ale też i budowania pojednania, bo przecież pokój nie jest nam dany raz na zawsze
- podkreśla prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Uhonorowaniem tych osób jest ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu rok 2020, będący Rokiem 75 Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej. Żałuję, że z uwagi na epidemię nie możemy w sposób uroczysty uczcić tej wyjątkowej dla wszystkich Polaków daty. Zapewniam jednak, że pamiętamy o bohaterskich czynach wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę - dodał prezydent.
Wyrazem tej pamięci były kwiaty złożone dziś wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Antonim Czyżykiem na grobach aliantów, spoczywających na cmentarzu Agrykola.
Urząd Miejski w Elblągu
A kto złoży kwiaty i uhonoruje poległych żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych w mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na ulicy Agrikola. Rozumiem, że nastąpi to jutro 9 Maja, jako że w Rosji Dzień Zwycięstwa obchodzony jest właśnie tego dnia.
Szacunek i pamięć należy się poległym żołnierzom. Wojna to tragedia dla wielu narodów.
Nawet na cmentarzu napad !!!
Niestety, ale wojna nadal. Zakończyła się kilka miesięcy później
~ Pamiętajmy o wszystkich poległych- może ambasador FR? Może zechce? W końcu takie jego prawo. ***** 8 maja nastąpiła kapitulacja Niemiec. II Światowa zakończyła się 2 września 1945 Okupacja Polski rozpoczęta w 17 września 1939 zakończyła się 17 września 1993! Nadal nie zawarto traktatu pokojowego pomiędzy FR a Japonią...
Dla prawdziwych Polaków koniec wojny nastąpił kilka kąt temu. Można czcić żołnierzy AK, można mieć Polskie linnie, jeszcze tylko od lennika z brukseli odłączyć się trzeba i pełne zwycięstwo. Naprzód Narodzie Wielkiej Białej Rzeczypospolitej.
Dziwne, że tych wyzwolicielskich nastrojów nie czuli 17.09.1939 r., gdy ramię w ramię szli z hitlerowcami na Polskę. Podczas egzekucji w Katyniu nawet nie zabierali mundurów i dokumentów, bo liczyli, że Polska już nigdy nie zaistnieje i nikt się nie dowie. Czemu te wyzwolicielskie nastroje udzieliły im się dopiero po tym, gdy Hitler ich zaatakował? :)