Wysokie temperatury dają się we znaki dosłownie wszystkim. Upały źle znoszą dorośli, dzieci oraz zwierzęta. Jak można sobie z nimi radzić?
W związku z upałami Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przypomina, jak ważne jest stosowanie się do kilku podstawowych zasad. - Mogą one uchronić nas przed niebezpieczeństwem, podczas słonecznych dni - zaznacza pracownik Referatu. - Należy pamiętać, iż upały są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku, a także chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem.
O czym warto pamiętać?
O ile mamy taką możliwość, powinniśmy zostać w domach w najgorętszej porze dnia (między godziną 10:00 a 17:00). Jeśli musimy wyjść na zewnątrz zadbajmy o przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry, nośmy nakrycia głowy, a także przewiewne obuwie. Nie zapomnijmy też wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej. Unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, opalania, chrońmy naszą skórę kremami z filtrami
- wymienia pracownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy jest picie wody. - Trzeba nadmienić, że bardzo ważnym jest spożywanie dużej ilości płynów, unikając przy tym słodkich napojów i alkoholu, a także spożywanie lekkich posiłków - dodaje pracownik Referatu.
W momencie, gdy wychodzimy do sklepu nie zostawiajmy nikogo w samochodzie! - Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Nawet na przysłowiową 'chwilę'. W upalny dzień temperatura wewnątrz auta, zaparkowanego na słońcu może dojść nawet do 90°C! Gdy widzimy taki przypadek, nie obawiajmy się powiadomić Policji lub Straży Miejskiej, nim będzie za późno - zaznacza pracownik Referatu.
Mieszkańcy naszego miasta mogą dziś skorzystać z kurtyny wodnej, która do godz. 20.00 działać będzie na Placu Słowiańskim.
Na Starym Mieście, oprócz poidełka zlokalizowanego na ścianie budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary, znajduje się także fontanna posadzkowa. Skwer Katedralny przyciąga, szczególnie w okresie wakacyjnym, tłum zwiedzających. A to za sprawą niezwykłej fontanny.
Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci
- zaznaczył Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM.
Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00. Między godz. 9.00 a 17.00 strumienie są niskie i kontakt z wodą jest dozwolony. Natomiast między godz. 17.00 a 22.00 strumienie są wysokie.
Specjalne pokazy trwają 10 minut i odbywają się cztery razy dziennie - o godz. 12.30 i 16.00 oraz o godz. 19.00 i 21.30 (wieczorem dodatkowo można podziwiać efekty świetlne).
Volodymyr Grytsyk pochodzi z Ukrainy, a od sześciu lat pracuje i mieszka w Elblągu. Udało mu się uchwycić na filmiku psa, który fontannę posadzkową znajdującą się przed Katedrą św. Mikołaja postanowił wykorzystać do zabawy i ochłody jednocześnie.
ten referat to tylko zlikwidować, emeryt strażak Świniar powinien wylecieć ze stołka, siedzi i wydaje bzdurne komunikaty, a kasa co miesiąc mu wpływa, Wstyd!
no naprawde emeryt z referatu się wysilił, wydał komunikat ble ble ble
supcio a piesek cudowny. Uważam, że takich miejsc powinno być więcej w Elblągu. Stanowią świetną atrakcję.