Przedstawienie w wykonaniu Międzyszkolnego Koła Historycznego rozpoczęło w Elblągu obchody Święta Flagi. Następnie zgromadzeni przed Ratuszem Staromiejskim mieszkańcy mogli uczestniczyć w odsłonięciu historycznej flagi polskiej z 1928 r.
Święto Flagi obchodzone jest w Polsce od 2004 r. - To święto propagujące wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie – opowiadał Adam Jocz, Dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM.
Uroczystość w Ratuszu rozpoczęła się od hejnału wykonanego przez Michała Dregera z Elbląskiej Orkiestry Wojskowej. Następnie Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, opowiedział o polskiej fladze z 1928 r., która wisiała przed polskim konsulatem w Stavanger w Norwegii. Flaga przekazana została Elblągowi w 2016 r. i została poddana specjalnej konserwacji, by od dziś każdy mieszkaniec i turysta mógł ją zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim.
Dla nas Polaków flaga to najważniejszy narodowy symbol. Pięknym zwyczajem stało się przypinanie do ubrań kotylionów, spotykania się i śpiewania pieśni patriotycznych. Dzisiejszy dzień jest szczególny, bo za chwilę po raz pierwszy zobaczymy w Elblągu w pełnej krasie, po renowacji, 90-letnią polską flagę wisząca przed wojną na budynku polskiego konsulatu w Stravanger w Norwegii. Losy tej flagi, jak i jej droga do Elbląga są niezwykłe. Wspaniali ludzie wiedząc, jak ważna jest w sercu każdego patrioty flaga narodowa, nie pozwolili na jej zniszczenie, przechowali ją i po wielu latach przekazali ją Towarzystwu Polsko-Norweskiemu w Stavenger – mówił Witold Wróblewski.
Prezydent podziękowania skierował do Berit Torgrimsen (synowa konsula Kristena Torgrimsena), Ryszarda Kalinowskiego (pierwszy przewodniczący Towarzystwa Polsko-Norweskiego) i jego żony Ewy Kalinowskiej, a także Renaty Peksyk (przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Norweskiego).
W uroczystości udział wzięli m.in. sędzia Olaf Looke, inicjator pomocy materialnej dla Elbląga w latach 80-tych oraz ks. Infułat Mieczysław Józefczyk.
To za sprawą pana sędziego przyjechało w latach 80-tych do Elbląga kilkadziesiąt tirów darów z Norwegii, jakże potrzebnych w tych trudnych dla nas czasach. Osobą, która ze strony elbląskiej koordynowała tę wielką akcję pomocy był ks. Infułat Mieczysław Józefczyk
– dodał Prezydent Elbląga.
Historia flagi stała się inspiracją dla dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Rozpoczęto bowiem proces nadania elbląskiej szkole imienia Flagi Polski.
To dla nas wielki zaszczyt i honor jakim jest nadanie szkole im. Flagi Polskim tym bardziej, że będzie to druga szkoła w kraju nosząca to imię. Czwarty rok z rzędu mamy uczniów, którzy chcą zakładać mundury z biało-czerwonymi flagami na ramionach,z beretami z Polskim orłem. Tego potencjału nie wolno zmarnować. Myślę, że przyjęcie takiego wspaniałego imienia, Flagi Polski, będzie dodatkowym elementem dla uczniów
– mówił ppłk Zbigniew Turzyński, nauczyciel i opiekun klas mundurowych.
Po przemówieniach Apolonia Owczarek, uczennica trzeciej klasy SP 12 recytowała wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały”.
Uroczystość zakończył przemarsz z 50-metrową flagą spod Ratusza Staromiejskiego pod Bramę Targową i wciągnięcie flagi na Bramę Targową oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Lazurki.
Dla Polaków najważniejsza powinna być sprawiedliwa i uczciwa ojczyzna nie flaga. Gdy to Polacy dostaną bez świąt będą szanować flagę i inne symbole i państwo i władzę. To małpowanie cudzych zwyczajów niczego nie załatwia jest totalnie puste i miałkie
Nie widać przedstawicieli partii SLD . Przeszkadzała im obecność młodzieży , wojska i innych mieszkańców Elbląga ? Co jest powodem takiego zachowania , postępowania ?
Grunt ze pelowiacy mający nadzieję na przejęcie władzy pajacowali jak zwykle aby dojsc znowu do koryta i puscic miasto w kolejne dlugi
U mnie na domie flaga wisi cały rok.
Byłoby dziwne , żeby CI co oddają w lutym hołd, pod czerwoną gwiazdą , uroczyście obchodzili święto polskiej flagi ?
wczoraj... - gdzie ty widzisz te tłumy elblążan i młodzieży? Jest jak zwykle - spęd urzędowo zaangażowanych. Nie ma DE UM, RM, biskupa (ma inną flagę), nie ma też wybitnej postaci zawsze szukającej "obiektywu" Rysia. Kilkudziesięciu spacerowiczów. Nadal nie ma w miejskich mediach internetowych harmonogramu imprez na następny miesiąc, a nie każdy szuka. Fałszerza też nie było. Nie było całego wdzięcznego koryta, które idzie na pokaz, polecenie, do towarzystwa, . Nie było nikogo nawet z wdzięczności wróblowi za krycie ich łajdactw i przestępstw. 93% mieszkańców z ukrainy, więc... inną flagę, flagę napędu rowerowego bandery by świętowali. Ten padół elbląski nigdy się nie ukształtuje w społeczeństwo.