Powszechnie wiadomo, że miejsce śmieci jest w pojemniku na odpady. Niestety, niektórzy próbują nielegalnie pozbyć się "kłopotu" podrzucając go innym i gdzie popadnie. Takim postępowaniem szkodzą sobie i innym.
Od początku roku straż miejska przeprowadziła 76 interwencji porządkowych. Niektóre kontrole terenów w różnych częściach miasta pozostawiały wiele do życzenia. Odpady komunalne, zużyte opony, stare meble i wiele innych śmieci świadczących o typowym lekceważeniu obowiązków dotyczących czystości i porządku.
Straż Miejska przypomina, że obowiązkiem właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, jednostek organizacyjnych, osób posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością, jest utrzymywanie jej w należytym porządku i czystości.
Obowiązek taki nakłada Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu Nr VII/78/2015 z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.
Zanieczyszczanie czy zaśmiecanie miejsc dostępnych dla publiczności, a w szczególności drogi, ulicy, placu, ogrodu, trawnika lub zieleńca podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń. W przypadku skierowania sprawy do sądu należy liczyć się z surowszymi konsekwencjami karno – administracyjnymi, a nawet karą grzywny do 5000 złotych.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Zamiast wydawać pieniądze z budżetu miasta na idiotyzmy, wystarczy zakupić mobilny monitoring staży miejskiej, który sprawdza się w innych miastach. Delikwent jest nagrywany, otrzymuje karę pieniężną a do tego ma posprzątać teren na własny koszt.
Przeciez smieci sa miasta, wiec o co chodzi?
Mobilny monitoring SM to ludzie oraz czujni mieszkańcy. Tak jest w cywilizowanych państwach jak w Niemczech, Danii, Szwecji czy Norwegii.
Kiedy wasze smietniki zostaną zabudowane, wstyd. Spółdzielnie mieszkaniowe dbają a w zbk, PRL.