Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Od 1 października czekają nas zmiany. Gdzie uzyskamy pomoc medyczną w nocy i święta?

26.09.2017, 17:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Od 1 października czekają nas zmiany. Gdzie uzyskamy pomoc medyczną w nocy i święta?

Od niedzieli, 1 października, zacznie obowiązywać nowy model nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  - Wtedy rusza sieć szpitali – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Co to w praktyce oznacza dla mieszkańców?

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację

– wyjaśnia Magdalena Mil, Rzecznik Prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ.

Gdzie można się skierować, by uzyskać taką pomoc? -  W tej chwili szpitale, które są w sieci muszą zapewnić opiekę zdrowotną nocą i w święta.  Zarówno Wojewódzki Szpital Zespolony, jak i Miejski Szpital muszą taką pomoc mieć – zapewnia Elżbieta Gelert.

Jak wygląda taka pomoc? - Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),   telefonicznie – tłumaczy Magdalena Mil. - Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Między Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym a Szpitalem Miejskim doszło do porozumienia w tej kwestii.

Aby nie komplikować pacjentom, gdzie mają pójść ustaliliśmy, że od 1 października Szpital Wojewódzki będzie prowadził wszystkie ambulatoryjne usługi, porady nocne i świąteczne. Natomiast porady wyjazdowe będzie prowadził Szpital Miejski

– mówi Elżbieta Gelert.

Trwa ustalanie numeru telefonu, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy, którzy nie będą w stanie dojechać do szpitala.  - Będzie to i lekarska i pielęgniarska pomoc wyjazdowa, która będzie prowadzona przez Szpital Miejski – dodała Elżbieta Gelert.

WSZ zaplanował na 2 i 3 października przenoszenie części SOR-u. - W tym czasie będą duże utrudnienia, ale powiadomiliśmy wszystkich, żeby w miarę możliwości w czasie tych dwóch dni nie przywodzili nam pacjentów na SOR – stwierdziła Elżbieta Gelert.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Pisior
    Wtorek, 26.09

    Czyli kolejny bajzel

  2. 2
    +10
    ~ Il.ng
    Wtorek, 26.09

    W miejskim traktują przynajmniej ludzi jak ludzi bo wojewodzki sor to przypadki takie jak mój gdzie czlowiek ledwo stoi na nogach ale na krześle nie pozwolą usiąść bo opier...l i wg konowałów leniwych ma pan wszystko w normie po co pan przyszedł temp 36.6 a w drugi pokoju korytarz obok nagle mam temp 39 i złe wyniki badań...i po 15 min szukania dawki na pożegnanie słyszę "ma pan złe wyniki coś panu jest musi pan iść do lekarza" - pytanie: to gdzie ja k.a byłem?u księdza?

  3. 3
    +7
    ~ JaPolak
    Wtorek, 26.09

    A gdzie można się skierować z bólem zęba ? Jeśli twarz nie odpada ci z bólu to lekarze maja to w D.... Musisz się zarejestrować na kolejny miesiąc lub prywatnie na za tydzień.

  4. 4
    0
    ~ koko
    Poniedziałek, 02.10

    Problemy organizacyjne polskiej służby zdrowia to możliwość pracy w szpitalu i prowadzenie prywatnej praktyki . Obie te możliwości wykluczają się wzajemnie ponieważ powodują konflikt interesów . Masz etat lub kontrakt w szpitalu publicznym nie możesz prowadzić prywatnej praktyki lekarskiej i odwrotnie masz prywatna praktykę nie możesz mieć etatu lub kontraktu w publicznej służbie zdrowia .. To wyzwoli konkurencję której dziś nie ma i w stu procentach naprawi sytuacje . Temat nie jest nowy i dyskutowano o nim już wiele lat temu. Brak woli politycznej czy jak zwykle ......?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1132979393005