Kombatanci, władze miasta i województwa, młodzież i mieszkańcy Elbląga uczcili dzisiaj 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. - Oddajemy cześć żołnierzom polskim, którzy walczyli na wszystkich frontach, oddajemy cześć żołnierzom alianckim, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Składamy hołd tym, którzy podczas wojny zginęli, tym którzy cierpieli w obozach i łagrach - mówił Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. Podczasu uroczystości nie obyło się również bez tzw. apelu smoleńskiego, ktory w ostatnim czasie towarzyszy wszystkim rocznicowym obchodom.
72 lat temu hitlerowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, kończąc trwającą od 1 września 1939 roku wojnę w Europie. Istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia. 8 maja przypomina się ją w państwach zachodnich, w tym również w Polsce, a 9 maja w Rosji.
Dzisiaj w Elblągu odbyły się uroczystości z tej okazji. Obchody z okazji 72. rocznicy zakończenia wojny w Europie odbyły się na cmentarzu przy ul. Agrykola, przy grobach aliantów. Rozpoczęły się dokładnie w południe hymnem państwowym RP. Później były oficjalne przemówienia, salwa honorowa i składanie kwiatów. Udział uroczystości wzięli kombatanci, uczniowie klas mundurowych, elblążanie oraz przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.
Gdyby szukać wydarzenia, które w XX wieku zmieniło historię Europy i naszego kraju, świadomość ludzi i miało wpływ na nasze dzisiejsze życie to z całą pewnością należy wskazać na tragiczną w skutkach i konsekwencjach II wojnę światową. Zakończenie tej tragicznej wojny oznaczało ogromną ulgę dla wyniszczonych europejskich narodów. To, co dla innych było zwycięstwem dla nas Polaków, oznaczało kolejny, często krwawy etap na drodze do wolności. Jednak trauma tej wojny była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, aby podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Dzisiaj uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to nadal aktualna potrzeba. Stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie leżą żołnierze polskiego września, zachodni alianci i żołnierze radzieccy, jeszcze bardziej o ten pokój apelujemy. W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej. Teraz to na nas spoczywać będzie głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach. Pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania
- mówił Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.
Uroczystość miała oprawę wojskową więc bez tzw. apelu smoleńskiego, czyli apelu pamięci poszerzonego o nazwiska między innymi: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obok żołnierzy polskich ze wszystkich frontów i formacji walczących podczas II wojny światowej, w tym Obrońców Westerplatte, żołnierzy walczących pod Monte Casino czy powstańców warszawskich wymieniono również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Jutro (9 maja) w Elblągu obchodzona będzie 72. rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Uroczystość odbędzie się przy Pomniku Ofiar Obozu Koncentracyjnego Stutthof (ul. Lotnicza). Początek o godz. 12.
PiS naszą historię - walkę o niepodległość, wolność, suwerenność - tym apelem w śmieszność obraca, tak czy nie tak?
apel smolenski wsadzcie sobie w d.... kaczogrod ciemnigrod pisowski
Z tym apelem to odlot, który doprowadzi do katastrofy PiS w wyborach . a Antosia do Tworek.
Kiedyś oficer to był przykład osoby honorowej , dziś salutują jakiemuś Pączusiowi , biorą udział z honorami w odczytywaniu listy ofiar wypadku komunikacyjnego. Wstyd mi za was panowie oficerowie.
....wstyd...na świat z apelem smoleńskim....
Co ma piernik do wiatraka, co ma apel smoleński do rocznicy zakończenia II wojny? Dom wariatów!
To moja data urodzin ! A tak przy okazji,kto zezwala na takie doczepianie apelu smoleńskiego do każdej innej uroczystości ??? Może czas skończyć z tą paranoją ???