Człowiek z kwalifikacjami to jest po prostu ktoś. Dzisiaj to on, czego nie było jeszcze parę lat temu, rzeczywiście dyktuje warunki pracodawcy – mówi Danuta Oleksiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu O tym, jak połączyć działania, pracodawców, szkół i instytucji rynku pracy, aby takich "zawodowców" w Elblągu kształciło się jak najwięcej, mówiono dzisiaj (26 kwietnia) podczas konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Patrząc na liczbę bezrobotnych, można powiedzieć, że sytuacja w Elblągu się poprawia. Na koniec tego miesiąca wskaźnik bezrobocia wynosił 11,8 procent. To mniej niż przed rokiem o 1,8 proc. Ja jednak uważam, że nadal za wysoki i powinniśmy robić wszystko, aby zapewniać elblążanom miejsca pracy, tak aby nie musieli szukać ich za granicą. W tym kontekście złoty trójkąt, czyli współdziałanie uczelni, przedsiębiorców i samorządu jest niezwykle ważny. Ponieważ pozwoli na to, aby w sposób naturalny powstawały miejsca pracy
– mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
O tym, że trzymanie wspólnego frontu jest najlepszym sposobem na kształcenie przyszłych pracowników wiedzą również: pracodawcy, przedstawiciele szkół i instytucji, a także młodzież, który wzięli udział w konferencji "Zawodowo o zawodach". Odbyła się ona dzisiaj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu.
Dużo mówimy o likwidacji gimnazjów, a przecież jeśli chodzi o kształcenie zawodowe, równie dużo się zmieni. O tym rozmawialiśmy na konferencji, o tym co zmieniło się w aktach prawnych. Chcemy, żeby pracodawcy usłyszeli, na co mają wpływ i czego mogą oczekiwać
– mówi Małgorza Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UM w Elblągu.
Na tle województw, a nawet kraju, naprawdę mamy czym się pochwalić, jeśli chodzi o kształcenie zawodowe. Zakłady pracy są naprawdę bardzo otwarte na współpracę, nie tylko poprzez przyjmowanie uczniów na praktyki zawodowe, ale takim rzeczywistym obejmowaniem patronatem szkół, co wiąże się ze wsparciem, motywowaniem uczniów, a także dawaniem im szansy na rozwój na przykład podczas wakacji. To ma ogromny wpływ równie na wiązanie się uczniów z danym zakładem pracy
– wyjaśnia Danuta Oleksiak.
Zdaniem przedstawicielki W-MODN do nauki konkretnego fachu przekonuje się również młodzież.
– Otworzyły się oczy, uszy i tendencje ku temu, aby młodzież szczyciła się faktem, że ma kwalifikacje zawodowe. One dzisiaj są w cenie. Człowiek z kwalifikacjami to jest po prostu ktoś, kto dzisiaj, czego nie było parę lat temu, rzeczywiście dyktuje warunki pracodawcy. Sytuacja na elbląskim rynku pracy jest coraz lepsza. Szkolnictwo zawodowe też nam się niezwykle rozwija to dobry kierunek – dodaje Oleksiak.
Konferencja jest jednym z trzech wydarzeń związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego w Elblągu, zaplanowanych na ten tydzień. Wśród nich oprócz dzisiejszego "Zawodowo o zawodach", były również wczorajsze (25 kwietnia) Targi Pracy i Edukacji. Kulminacyjnym punktem tych wydarzeń będzie jutrzejsze (27 kwietnia) podpisanie umowy dofinansowania projektu pn. „Rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu - dostosowanie kształcenia i szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy”. Umowę podpiszą Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Samorząd od dłuższego czasu przygotowuje się do tego, aby postawić na szkolnictwo zawodowe, nie zapominając o szkolnictwie ogólnokształcącym. Pierwsze działania zostały podjęte. W czwartek podpisujemy umowę, która będzie pierwszym krokiem w kierunku centrum. Rozpoczynamy proces. To nie będzie trwało pół roku czy rok, to będzie trwało dłużej
– dodaje prezydent Elbląga.
Kierowcy autobusów z Ariwa poprosili o podwyżkę w odpowiedzi usłyszeli że nie dostaną nawet 10 gr więcej a jak się nie podoba to mogą się zwolnić a oni w ich miejsce przywioza Ukraińców żeby jeździli . Tak się szanuje pracowników . Nie zdziwcie się ze kiedyś nie przyjedzie kilka autobusów.
to chyba żyjemy w jakiejś innej rzeczywistości - profesjonalizm i doświadczenie o czymś stanowi w rekrutacji pracowników?
Trzeba jeszcze być dobrym fachowcem, nie wystarczy, że pracodawca przyjmie na praktykę "tanią siłę roboczą" do przynieś, podaj, pozamiataj, ale trzeba porządnie nauczyć, a to wymaga czasu, chęci, i środków. Poza tym szkolnictwo zawodowe powinno także świadczyć dobrej jakości usługę, bo tego wymaga dzisiejszy rynek pracy.
Skomentuje... "szukamy kogoś kto ma 20 lat, siłę do pracy i 30letnie doswiadczenie".- wtedy może i się zarabia. A tak na poważnie... proszę zapytać absolwentów szkół zawodowych ile zarobili pracując w wyuczonym zawodzie- przez pierwsze 2 lata pracy.
"Pracownik z kwalifikacjami dzisiaj dyktuje warunki" niestety nie w elblągu...
faktycznie rynek pracy się zmienia. nowi wchodzą i muszą się przystosować. zamierzam się nauczyć wiele w tym roku na stażu, więc już biorę się za szukanie odpowiedniego miejsca:blog.impel.pl/juz-czas-szukac-wakacyjnych-praktyk mam nadzieję,że uda mi się dostać tam gdzie zaplanuję.