Warto wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą, po elbląskiej Bażantarni, choćby w najbliższy weekend. Miejsce starych i zniszczonych tablic informacyjnych, które do tej pory tam straszyły, zajęły odnowione. Dzisiaj podglądaliśmy, jak są montowane.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna biegnąca po parku leśnym Bażantarnia ma blisko 6 kilometrów długości. Kiedyś prowadziła szlakami niebieskimi: górskim i ogólnym. Dzisiaj wiedzie szlakiem czerwony. Wzdłuż tej trasy właśnie stanęło dziesięć odnowionych tablic. Znajdziemy na nich informacje dotyczące: historii Bażantarni, rzeźby jej terenu, siedlisk tu występujących, czy ochrony przyrody, również te wynikające z niedawnej zmiany przepisów.
Poprzednie tablice montowaliśmy w 2002 roku. Część z nich była tak zniszczona, że już się do niczego nie nadawała – jedną ktoś nawet potraktował siekierą. Te w najgorszym stanie wymieniano na bieżąco. Teraz wszystkie tablice zostały odnowione i uaktualnione. Mam nadzieję, że nie zniszczą ich wandale i posłużą przynajmniej 10 lat
– mówi Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Wymiana tablic kosztowała 6 300 zł. Pieniądze na ten cel pozyskano z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
– Projekt początkowo zakładał wymianę tylko 7 tablic. Udało nam się jednak wymienić jeszcze 3 dodatkowe – dwie Nadleśnictwa Elbląg i mapę Bażantarni, która znajduje się przy Muszli Koncertowej. Mapa została zaktualizowana, naniesiono na nią zielone punkty kontrolne orienteringu oraz szlaki Nordic Walking – wyjaśnia Kamil Zimnicki z PTTK Odziału Ziemi Elbląskiej.
Odnowa i promocja ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Bażantarnia w Elblągu to projekt realizowany przez PTTK Odział Ziemi Elbląskiej i Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Zakłada on nie tylko wymianę tablic na ścieżce, ale również wydanie przewodnika oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
– W październiku odbędzie się ponowne otwarcie ścieżki, chcemy wtedy zorganizować grę terenową dla dzieci i młodzieży – dodaje Jolanta Zielińska.
Projekt jest kontynuacją działań z roku 2014, kiedy to elbląski PTTK wspólnie z parkiem i nadleśnictwem zrealizował duży projekt na rzecz Bażantarni. Powstała wtedy mapa, materiał filmowy oraz oznakowanie szlaków turystycznych.
Dzisiaj mamy poczucie, że wracają złote lata Bażantarni. Elblążanie i turyści chętnie odwiedzają to miejsce, chcemy jednak, żeby wiedzieli, że ktoś dba o to miejsce. Oczywiście jest jeszcze sporo do zrobienia, ale to tematy do dyskusji i dalszego działania. My cały czas pamiętajmy jednak, że Bażantarnia, to taka brama na Wysoczyznę Elbląską, że to w Bażantarni zaczęła się rodzić turystyka, która później przeniosła się na wysoczyznę. Dlatego też to, co tutaj się dzieje to jest pretekst do działań, które powinny mieć szerszy wydźwięk. Nad tym też pracujemy
– dodaje Kamil Zimnicki.
3 ... 2 ... 1 ... lokalnie "patrioci" do niszczenia tablic wymarsz! A tak serio: nic przed bydłem ich nie uchroni :/
A kto odpowiada za pomalowanie kamyków i korzeni w Bażantarni? Aż oczy bolą...
Fajnie