Na terenie Elbląga „akcję zima” prowadzą nie tylko służby miejskie. Prowadzą ją również właściciele nieruchomości. W zakresie zimowego utrzymania mają oni obowiązek do niezwłocznego uprzątnięcia błota, śniegu, lodu z części swojej nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego tj. m.in. z jezdni, placów i chodników. Właściciele i zarządcy nie powinni również zapominać o konieczności usuwania sopli i nawisów śniegu z dachów budynków stwarzających zagrożenie dla przechodniów.
Właściciele (tj. właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne, osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną oraz inne podmioty władające nieruchomością) oprócz obowiązku zapewnienia drożności chodników położonych w granicach swoich nieruchomości zobligowani są również do odśnieżania miejskich ciągów pieszych zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych biegnących wzdłuż ich nieruchomości (niezależnie, czy to jest nieruchomość gruntowa czy budynek).
Obowiązek taki na w/w Podmioty nakłada m.in. ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 j.t.) oraz Uchwała Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.
Warto podkreślić, że zgodnie z §4 ust. 1 „Właściciele nieruchomości, do których przylegają chodniki stanowiące część drogi publicznej zobowiązani są do uprzątnięcia z tych chodników błota, śniegu i lodu zgodnie z poniższymi wymaganiami:
1) chodniki w centrum Miasta - w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów,
2) pozostałe chodniki - w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów.
W uchwale tej zawarte są również zapisy odnośnie zasad sprzątania chodników miejskich tj.
„Uprzątnięte błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia należy pryzmować przy krawędzi chodnika, w celu uprzątnięcia przez zarządcę drogi. Pryzmy muszą być oddalone minimum 1 m od pni drzew i nie mogą utrudniać ruchu pieszych”;
„Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, stanowiących część drogi publicznej oraz z części nieruchomości służących do użytku publicznego należy wykonać w sposób niezakłócający ruchu pieszego”;
„Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnie’.
Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna jest Straż Miejska w Elblągu.
Straż Miejska przyjmuje również interwencje dotyczące nie wywiązywania się właścicieli nieruchomości z obowiązków w zakresie zimowego utrzymania nieruchomości i prowadzi postępowania wyjaśniające.
Uwagi w powyższych sprawach prosimy zgłaszać do Straży Miejskiej pod numerem telefonu: (55) 239 30 34
Podczas obecnie trwającego sezonu zimowego utrzymanie dróg publicznych i wewnętrznych będących własnością Miasta realizuje Konsorcjum trzech firm:
Lider: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Elblągu
Partner: Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. w Elblągu
Partner: Sita Północ Sp. z o.o. w Gdańsku
Konsorcjum utrzymuje dyżur całodobowy w zakresie zimowego utrzymania dróg oraz punkt informacyjno-dyspozycyjny.
Punkt informacyjno-dyspozycyjny zlokalizowany jest w Elblągu przy ul. Orlej 2 czynny całą dobę pod numerami telefonów:
- tel.kom. - 882-128-656
- tel.stacjonarny - 55 232 42 57w.47/w.39
Niezbędne informacje o „Akcji Zimowej 2015/2016” w Elblągu prowadzonej przez Departament Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Joanna Urbaniak
Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Latem kiedy stoje z piwem na chodniku przy swojej posesij dostaje mandat za picie piwa w miejscu publicznym , zima kiedy nasypie sniegu to juz nie jest miejsce publiczne . Paradoks
A co z tymi co w domach pala plastykowymi odpadami i scinkami meblowymi z lakierem, ze oddychac nie mozna ? Moze tych najpierw karac bo oni nam i naszym dzieciom smierc serwuja ! Na kazdym osiedlu domkow jednorodzinnych jest takich kilku zawsze. Mozna zaczac od osiedla "Wdziecznych pacjentow" !!!
A co z chodnikami będacymi w pasie drogowym DROGI WOJEWÓDZKIEJ ? Bo mamy takie dwie przebiegajace przez Elbląg .
A jeżeli ma się lat 80 i więcej i chodzi się przy lasce ,to kto winień sprzątać śnieg ?. Uważam ,że chodnik jest publiczny po nim chodzą wszyscy , parkują samochody , kto tylko chce , a ja mam być sprzątaczką społeczną takiego wała . Albo to jest demokracja ?,a może dyktatura , która pozostała po KOMUNIE , Radnych i Straż Miejską zapraszają inwalidzi o laskach jak tylko spadnie śnieg do odśnieżania .Praca fizyczna na powietrzu to jest najlepsze lekarstwo dla tych co siedzą całymi dniami w pomieszczeniach zamkniętych .
skoro jest obowiązek odśnieżania chodników stanowiących własność osób fizycznych lub prawnych przez ich właścicieli to czy gmina to nie jest właściciel, jeżeli tak to niech sprząta. czyżby prawonie było jednakowe dla wszystkich? jeżeli nie to faktycznie jeszcze jesteśmy w komunie.
do Jamaleg Masz racje .Latem chodnik należy do miasta a w zimie kiedy trzeba odsniezac posypać to należy do współciela posesji przynależnej do niego . Wszystko ok . Tylko może miasto się dorzuci zaopatrzy w łopatę do sniegu , piasek rękawice itp. i na koniec sezonu przeleje na konto pieniazki za prace na zimowym chodniku lub obniży podatek od nieruchomości o ta wartość ? PASUJE????? . MI TAK
Jeżeli mieszkaniec miasta ma sprzątać chodnik koło swej posesji, to właściciel gruntów rolnych powinien dbać o czystość przydrożnych rowów przy jego gruntach. A w wielu przypadkach zarośnięte rowy i wychodzące na drogę krzaki utrudniają ruch pojazdów. A właściciel dostaje dotacje unijne i nie dba o to by przy jego gruntach był porządek. Za to ma czas na piwko w karczmie.
Jak przestanie padać np o godz 7 minut 15 , muszę się z roboty zwolnić żeby odśnieżyć przed upływem 6 godzin ( bo pracuję do 15 -tej ) .
Tylko, że miasto ma obowiązek odśnieżać jezdnię, usówać kupy śniego z odśnieżonych chodników a na Bielanach ludzie muszą sami czyścić jezdnie.