Wspólna Wigilia to jeden z głównych punktów bogatego programu Świątecznych Spotkań Elblążan, które w ten weekend zachęciły mieszkańców do tłumnego odwiedzenia Starówki. Dziś, 20 grudnia, Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, wraz z biskupem Jackiem Jezierskim pojawili się na scenie przed Katedrą św. Mikołaja, by złożyć elblążanom życzenia.
- Tradycyjnie możemy się spotkać przed świętami Bożego Narodzenia, w tych dniach, kiedy wszyscy jesteśmy mocno zaangażowani, zabiegani. Jest ta chwila, kiedy możemy wspólnie złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne - mówił Witold Wróblewski.
Czego Prezydent Elbląga chciał życzyć elblążanom? - Chciałbym życzyć Państwu radosnych, spokojnych i rodzinnych świąt, żeby nikogo przy waszym stole, z kim chcielibyście spędzić święta nie zabrakło - zaznaczył - W związku z tym, że niebawem rozpoczniemy nowy, 2016 rok, chciałbym wszystkim życzyć zdrowia, wszelkiej pomyślności i realizacji swoich marzeń, a miastu rozwoju i zadowolenia mieszkańców, którzy w nim mieszkają.
Na scenie pojawił się jeden z wiceprezydentów Elbląga - Bogusław Milusz, który nie zdecydował się zabrać głosu. Zabrakło podczas wigilii drugiego wiceprezydenta Janusza Nowaka.
Życzenia elblążanom złożył natomiast ks. biskup Jezierski.
Spotykamy się w bliskości Świąt Bożego Narodzenia. To ważny obyczaj pomimo codziennych konfliktów, problemów, pretensji wzajemnych, poniekąd nieuniknionych, spotykamy się. Jesteśmy mimo wszystko bowiem siostrami i braćmi, nie przez pokrewieństwo, nawet nie poprzez przynależność do jednego narodu, nawet nie przez wspólne wyznanie, ale poprzez przynależność do rodu ludzkiego
- zaznaczył.
Zgromadzeni na Placu Katedralnym elblążanie w skupieniu słuchali słów biskupa kiwając potakująco głowami. - Jesteśmy osobami, ludźmi. Nosimy w sobie niepowtarzalność osobową i ludzką, nienaruszalną godność - kontynuował biskup. - Wspominamy narodziny Jezusa Chrystusa w Betlejem. Niepozorne, prawie niezauważalne, ale jakże ważne. Bóg poprzez Jezusa Chrystusa demonstruje nam swoją życzliwość, dobroć i miłosierdzie, swoją bliskość, zainteresowanie naszą dolą i naszym losem.
Boże Narodzeniem może być dla nas impulsem - bądźmy skłonni raz jeszcze zdobyć się na życzliwość dla drugich, na wyciągnięcie ręki do zgody, na pojednanie z bliskimi, na podjęcie dialogu z przeciwnikami. Nie zamykajmy się w sobie. Zdobywajmy się na otwartość, na wyjście ku drugim
- podkreślił biskup Jezierski.
Po złożeniu życzeń prowadzący zachęcił zebranych do podejścia pod scenę, gdzie czekali na nich prezydenci wraz z biskupem i dzielili się opłatkiem. Niektórzy zgromadzeni skorzystali z tej okazji, inni nie byli zadowoleni z tak zorganizowanej wigilii.
- To miała być wigilia? Przyszedłem tu właśnie na nią, a tu tylko kilka słów i tyle. Jestem zawiedziony - stwierdził 58-letni elblążanin.
- My tu jesteśmy, bo w końcu się coś dzieje w tym mieście -mówił 34-letni Piotr. -Dzięki temu na Starówce się dzieje. O wigilii nic nie wiedziałem, ale w sumie nie wiem na czym ona tu polega. Mi to nie przeszkadza.
Elblążanie, mimo długiej kolejki, cierpliwie czekali, aby skosztować świątecznych potraw. Pierwszych 1500 osób zostało poczęstowanych barszczykiem z uszkami, łazankami z kapustą, pierogami z kapustą i grzybami. Na deser było także ciasto.
Miejska wigilia na pewno znalazła swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przed jej oceną warto się jednak zastanowić nad słowami biskupa, który namawiał do pozytywnego nastawienia.
"T o ważny obyczaj pomimo codziennych konfliktów " - dobrze zatytułowany artykuł , zdjęcia też ..ładne . Wciągające w klimat ...uroczystości . Jeden Naród a tak ...podzielony , Kto , Kto Ci to uczynił : ( ??
Wspaniała impreza!
Pampi na emeryturze będąc ma się dużo czasu ,żeby wypisywać brednie .Świateczne posiedzenie rady nadzorczej już było .....
Faktycznie, jak to się nie uspokoi , ta zadyma ogólnonarodowa eo ani nastroju przedświątecznego ani z tych świąt nie wiele będzie a za raz po nich, to zapewne się rozkręci . Wstyd .
Wigilia 20 grudnia ? Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Wigilia Bożego Narodzenia w Polsce Wieczerzę wigilijną w Polsce rozpoczyna łamanie się opłatkiem W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia. Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej.
Brawo , Mimo tych " pyskaczy " , udało się .