Dział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu po raz kolejny wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. Tym razem jest to siedem urządzeń do automatycznego nieinwazyjnego masażu serca Lucas 2. To ilość pozwalająca na wyposażenie wszystkich zespołów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne działających w strukturach Działu Ratownictwa Medycznego.
System Lucas 2 jest przeznaczony do dostarczania ucisków klatki piersiowej zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Nie ma już potrzeby, by zespół ratownictwa medycznego martwił się o to, aby uzyskać właściwe tempo, głębokość lub pełne zwolnienie ucisku klatki piersiowej. Urządzenie wykonuje to wszystko automatycznie. Wykonuje uciski na środku klatki piersiowej i działa w tempie 100 ucisków na minutę. Może być stosowany szybko z minimalną przerwą ręcznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W czasie, gdy urządzenie niestrudzenie prowadzi systematyczne uciski, zespół ratownictwa medycznego może w pełni skoncentrować się na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta, takich jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja.
Dzięki temu wdrożenie nowych urządzeń podnosi skuteczność działań ratunkowych i zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jednocześnie jest to najmniejsze i najlżejsze tego typu urządzenie dostępne na rynku.
Zakupione na wyposażenie karetek urządzenia do automatycznego nieinwazyjnego masażu serca Lucas 2 to jeden z dwóch najnowocześniejszych produktów tego typu na świecie, a elbląskie ratownictwo medyczne jest jednym z nielicznych w Polsce, które posiada na pokładzie wszystkich swoich ambulansów tego typu urządzenie.
Zakup został sfinansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja, projekt pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną”.
Michał Missan
Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego WSZ w Elblągu
czasami mam wrażenie ,że w naszym mieście jest tylko jeden szpital , bo tylko on jest stale dofinansowywany , podbiera klientów innym placówkom , nie respektuje umowy miedzy szpitalami sprzed kilku lat o wymianie i przesunięciu niektórych oddziałów , która przenosiła oddział dziecięcy z wojewódzkiego do szpitala miejskiego itd . A może to tylko ludzie tak mówią na mieście ?