Po raz szesnasty bezrobotni oraz pracodawcy spotkali się w Hali Centrum Sportowo - Biznesowego podczas Targów Pracy. - Tegoroczne Tagi Pracy są organizowane w ramach Dni Informacyjnych, które odbywają się na Warmii i Mazurach od 15 do 24 października pod nazwą "Nowe formy wsparcia dla młodych i przedsiębiorców" - mówi Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, która witała przybyłych do Hali CSB.
A było kogo witać, gdyż na Targach Pracy zjawiło się kilkadziesiąt firm i jeszcze więcej bezrobotnych elblążan. - Serdecznie witam wystawców, którzy dzisiaj przedstawią państwu swoje oferty. Wśród wystawców jest 31 pracodawców. Są trzy Urzędy Pracy - Urząd Pracy w Elblągu, Powiatowy Urząd Pracy w Malborku i Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Gdańskim. Łącznie urzędy dysponują ponad 200 ofertami pracy - mówi Iwona Radej. - Dodatkowo Ochotniczy Hufiec Pracy również przedstawi swoją ofertę, w tym 80 ofert pracy. Gościmy tu (...) jednostki szkoleniowe i przedstawicieli ośmiu agencji zatrudnienia, które przedstawią oferty pracy zarówno na terenie kraju, jak i pracę za granicą.
W oficjalnym otwarciu wziął udział wiceprezydent Elbląga - Marek Pruszak, starosta powiatu elbląskiego - Sławomir Jezierski oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie - Wiesław Drożdżyński. - Targi Pracy wpisały się w kalendarz działań instytucji miejskich, powiatowych, na rzecz walki z bezrobociem - mówił Marek Pruszak. - Cieszę się, że cieszą się dużym zaangażowaniem.
Jak zapewniał wiceprezydent Targi Pracy mają na celu walkę z bezrobociem. - Naszym zadaniem jest wsłuchanie się w oczekiwania mieszkańców i podjęcie działań umożliwiających zmianę tego negatywnego trendu - dodał Marek Pruszak. - Z jednej strony staramy się wspierać lokalnych przedsiębiorców, pracodawców i przez to zachęcać ich do systematycznego wzrostu zatrudnienia, z drugiej chcemy pozyskiwać i pozyskujemy nowym inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy.
Z każdą edycją przybywa na Targach dostawców i ofert pracy. - W zeszłym roku w obu edycjach Targów Pracy dostępnych było łącznie tylko 500 ofert, natomiast w bieżącym roku ta liczba sięgnęła 1000, z czego dziś mają państwo do dyspozycji ponad 440 ogłoszeń - zaznaczył Marek Pruszak. - A to dopiero początek, gdyż kolejni inwestorzy chcą wejść na nasz rynek i zatrudniać pracowników.
O tym, jak trudno jest znaleźć pracę mówił starosta powiatu elbląskiego. - Znalezienie miejsca pracy nie jest czynnością łatwą i przyjemną. Wymaga to zaangażowania własnych nóg, własnego czasu, pieniędzy, szukania w różnych miejscach -p odkreślił Sławomir Jezierski. - Ideą takiego spotkania jest stworzenie miejsca, w którym zarówno zainteresowani poszukujący pracy znajdą odpowiedź na pytanie czy jest ta praca, ale również pracodawcy, którzy poszukują ludzi do zatrudnienia również w tym samym miejscu. To spotkaniu ma na celu ułatwienie spotkania się wszystkich zainteresowanych w jednym miejscu.
Jak zauważył Sławomir Jezierski, podczas Targów Pracy spotykają się nie tylko bezrobotni z potencjalnymi pracodawcami. - Oprócz tego, że są pracodawcy i ci, którzy szukają pracy, są też instytucje wspierające zarówno przedsiębiorców w znalezieniu środków na sfinansowanie stałych miejsc pracy, ale i instytucje, które pomagają tym, którzy szukają pracy, w rozwiązaniu ich problemów, np. z ZUS-em - mówił. - To, że te cykliczne spotkania cieszą się takim powodzeniem świadczy o tym, że pomysł był doskonały, realizacja bardzo dobra.
Targi trwały od godz. 12.00 do 15.00.
Jutro, 24 października, opublikujemy materiał filmowy z tego wydarzenia.
Organizatorami Targów są Powiatowy Urząd Pracy i Centrum Edukacji Pracy Młodzieży OHP w Elblągu.