Dziś, 9 maja, o godzinie 12:00 odbyły się obchody uczczenia wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Była to 69. rocznica wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Uroczystości odbyły się pod obeliskiem upamiętniającym Podobóz w Elblągu.
Na terenie Elbląga w latach 1940-1945 znajdowały się trzy filie Obozu Koncentracyjnego Stutthof. Obelisk znajdujący się na ul. Lotniczej, między ul. Fredry a torami kolejowymi przypomina o znajdujących się tam niegdyś więziennych barakach. Pierwszy podobóz pojawił się w Elblągu w marcu 1940 r, a znajdował się w dawnej fabryce Neumanna przy Al. Grunwaldzkiej. Po roku został przeniesiony na ul. Lotniczą, a likwidacja nastąpiła 20 stycznia 1945 roku. Tutejsi więźniowie zostali przetransportowani do głównego obozu w Sztutowie. Dokładnie 69 lat temu, 9 maja 1945 roku, radzieckie wojska wyzwoliły obóz koncentracyjny Stutthof. Założony w 1939 roku, przez Niemców obóz w Sztutowie, był jednym z najdłużej działających obozów znajdujących się na terenie dzisiejszej Polski. Przez obóz koncentracyjny w Sztutowie, przeszło około 120 tysięcy więźniów. Byli oni obywatelami 25 krajów. Liczbę ofiar szacuje się na ponad 65 tysięcy ludzi. en obóz był jednym z głównych miejsc, które służyło masowej eksterminacji ludnoście na terenie Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie. Nabrał on charakteru obozu masowej zagłady, w 1944 roku, kiedy to, włączono go do realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Dziś, 9 maja, m.in. młodzież szkolna oraz delegacje kombatantów, parlamentarzystów, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego złożyły wieńce i kwiaty. Hołd więźniom oddali również żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Po złożeniu kwiatów i wieńców pod obeliskiem, wiceprezydent miasta Elbląg, Marek Pruszak, podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość. – Dziękuję serdecznie za obecność i postawę patriotyczną. Żołnierzom, pocztom sztandarowym szkół, kombatantom i delegacją za postawę patriotyczną, która upamiętnia tych ludzi, którzy oddali swe życie za naszą ojczyznę.
MT
Aż dziw bierze że tylu wymordowali. A prof Bartoszewskiego wypuścili z Auschwitz bo był chory.
w rocznicę to kwiatki, a w tygodniu bezpłatny parking, a za monumentem pijalnia piwa in toaleta - wstyd