Wtorek, 12.11.2024, Imieniny: Renata, Witold, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Konflikt, który zmienił oblicze Europy". Uroczystości 69 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

09.05.2014, 07:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
"Konflikt, który zmienił oblicze Europy". Uroczystości 69 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
fot. Adrian Sajko

Wczoraj, 8 maja, o godzinie 12:00 odbyły się uroczystości 69 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Wieńce i kwiaty zostały złożone na Grobach Aliantów, a także pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej.

Obchody rozpoczęły się od przywitania wszystkich przybyłych, a następnie odegrano Hymn Państwowy. Prezydent Elbląga, Jerzy Wilk, zabrał głos w tej uroczystości - 69 lat temu zakończyła się II Wojna Światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Rozgrywała się ona na kilku kontynentach, w której zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. Tamta wojna zmieniła oblicze Europy, a w Polsce oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie naszego społeczeństwa, eksterminację wielu narodów oraz ogromne straty materialne, również w naszym mieście. Z całą pewnością zakończenie tej tragicznej wojny oznaczało ogromną ulgę dla wielu narodów. Jej skutki były dalekosiężne, a w środkowej Europie, również w Polsce, oznaczały zainstalowanie komunistycznego reżimu na ponad 40 lat. Z drugiej strony trauma tej wony była podstawą budowania nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się nie powtórzył. Ten powojenny porządek, zwłaszcza w ostatnich latach gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i NATO, wydawał się oczywisty. Dziś uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to w dalszym ciągu zadanie i trzeba robić wszystko by go zachować. Dziś składamy hołd wszystkim ofiarom II Wojny Światowej, żołnierzom i cywilom. Wyrażam wdzięczność polskim żołnierzom walczącym o wolność na wszystkich frontach, a także żołnierzom wojsk alianckich, którzy bezinteresownie oddali swe życie. Cześć ich pamięci.

Następnie odbył się apel pamięci, w którym hołd oddano: żołnierzom, którzy w 1939 roku przeciwstawili się hitlerowskiej i sowieckiej agresji, żołnierzom polskim ze wszystkich frontów II Wojny Światowej, bohaterom Podziemnego Państwa Polskiego i powojennego podziemia niepodległościowego, żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom organów państwa polskiego zamordowanym w Katyniu, Charkowie oraz innych nieznanych dotąd miejscach kaźni, ofiarom zgromadzonych w hitlerowskich obozach zagłady i stalinowskich łagrach oraz zamęczonym w katowniach gestapo i NKWD, żołnierzom koalicji antyhitlerowskiej, obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej, którzy oddali życie w walce o wolność ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości wykonano salwę honorową, po czym rozpoczęto ceremonię składania wieńców przy Grobach Aliantów oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej.

Maciej Traczyński

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / 69 rocznica zakończenia II Wojny Światowej ( zdjęć 36 )
Dodano: 2014-05-09 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ B
    Piątek, 09.05

    Ja mam takie pytanie. Cidkawosci skad sie wzieły groby aliantow akurat w Elblagu bo jak kiedys przechodzilem tam tedy to data smierci u jednego byla np 1939 a skad sie tutaj wzieli alianci w "39 roku w ówczesnym niemieckim Elbingu?

  2. 2
    +1
    ~ B
    Piątek, 09.05

    Ja mam takie pytanie. Cidkawosci skad sie wzieły groby aliantow akurat w Elblagu bo jak kiedys przechodzilem tam tedy to data smierci u jednego byla np 1939 a skad sie tutaj wzieli alianci w "39 roku w ówczesnym niemieckim Elbingu?

  3. 3
    +5
    ~ OIO
    Piątek, 09.05

    troche zawiła ta historia, - przed wojną Elbląg był miastem Niemieckim i zamieszkiwali Niemcy, w 1939 r Niemcy najechali i zajeli Polskę, w 1945 r Niemców z Elbląga przepędzili Rosjanie którzy najechali Polskę w 1939, ale w 1941 przepedzili ich z Polski Niemcy. Po Wojnie Elbląg został zasiedlony przesiedlencami z kresów w tym ukraincami w akcji Wisła. Po 1945 r. Polska pozostała pod okupacją Rosyjską do 1994r. po 1994r. do obecnie Polska pozostaje pod rządami Niemiec Rosji i Izraela. Wiec kogo ci Rosjanie wyswobodzili ? Czyje i kogo wyzwolenie czczą ci co się podają za Polaków w Elblągu w 2014r. ? - CZy w obecnej sytuacji nie polityczniej było by świetować wypędzenie Rosjan z miasta przez wojska Niemieckie ? ciężki temat - jak mówią "przyjaciele" ze wschodu "biez wodki nie rozbieriosz".

  4. 4
    0
    ~ rejtan
    Piątek, 09.05

    mam nadzieję ze prezydent nie poszedł pod pomnik kacapów ,okupantów którzy z Hitlerem wywolali II wojnę światową???

  5. 5
    +1
    ~ złotówkę
    Piątek, 09.05

    Nigdy nie będę butnych zdeklarowanych hitlerowskich oprawców traktował na równi z ruskimi. Nie tęsknię za azjatycką nonszalancją dla życia ludzkiego ale przynajmniej nie tłumaczyli że są lepszym gatunkiem. Za ruska każdy kto chciał miał pracę, zarobił na utrzymanie, mógł zdobyć wykształcenie, w konsekwencji podnieść swój status, ludzie nie szukali jedzenia po śmietnikach, nie popełniali masowo samobójstw z powodów ekonomicznych, nie było głodnych dzieci, państwo nie rozdawało dotacji "milionerom" i nie zabierało zwykłym ludziom świadczeń socjalnych. Za ruska nie wysyłano Polaków na saksy, odbudowano kraj ze zniszczeń wojennych, zlikwidowano analfabetyzm, Nie podnoszono wieku emerytalnego, mimo powszechnego braku pracy, znacjonalizowano prywatne duże majątki, ale nie przekazano ich obcym za

  6. 6
    0
    ~ annaka12@interia.pl
    Sobota, 10.05

    Polityka jest okrutna - Ci zwykli żołnierze rosyjscy walczyli o wyzwolenie i ginęli -byli czyimiś synami, ojcami i mężami .Mam pytanie- czy chociaż w tym dniu nie mogła na tym cmentarzu stanąć warta honorowa.

  7. 7
    0
    ~ elblążanin/patriota
    Niedziela, 11.05

    za każdym razem te same brednie zdRadzieckich sługusów, że to byli "zwykli żołnierze" itd. ci co mordowali naszych w Katyniu, to takze byli "zwykli żołnierze" wykonujący rozkazy - może im takze powinniście postawić warte honorową? Ps. złotówkę za komuny faktycznie każdy "mógł zdobyć wykształcenie" i podnieść swój status - tak jeśli należał do partii - tak na przyszłość jak nie masz pojęcia o tym co piszesz, to zacytuje "milczenie jest złotem" złotówko.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.78559398651123