Dziś, 2 maja, w naszym mieście odbyły się po raz kolejny obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Przemarsz został zorganizowany przez Hufiec Elbląg ZHP oraz Urząd Miejski, w którym wzięło udział kilkadziesiąt mieszkańców miasta.
Święto Flagi obchodzone jest w Polsce od 2004 roku. Przemarsz z 50-metrową flagą rozpoczął się o godzinie 11:00. Uczestnicy marszu wystartowali spod Ratusza i kierowali się przez ul. Łączności 1, ul. Grota Roweckiego, ul. Hetmańska, ul. Giermków, ul. Wigilijna, aż na Stary Rynek. W obchodach udział wzięli mieszkańcy Elbląga, harcerze, szkoły podstawowe, służby mundurowe, członkowie Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.
Po dotarciu na miejsce, 50-metrowa flaga została wciągnięta na Bramę Targową po czym wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników. Kilka słów z okazji obchodów tego święta wypowiedział również Jerzy Wilk. – Dzień flagi państwowej należy do najmłodszych świąt państwowych – mówi prezydent. – Jakie znaczenie ma nasza biało-czerwona flaga? Jest ona ważnym znakiem naszej tożsamości narodowej. Te dwie barwy od wieków są związane z dziejami ojczyzny. Ważną datą w historii polskich barw narodowych był dzień 7 lutego 1831 roku, kiedy to sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W okresie niewoli nawet zaborcy wiedzieli, że czerwień i biel są symbolami walki Polaków o niepodległość. Obchodzony Dzień Flagi Rzeczpospolitej przypomina trudne dzieje naszej ojczyzny, ale przede wszystkim przypomina niezłomność wielu pokoleń Polaków. Trzeba szanować biało-czerwoną flagę, białego orła z koroną i Mazurka Dąbrowskiego, bo to nasze dziedzictwo i nasza polska tożsamość.
- Głównym celem przedsięwzięcia jest pobudzenie poczucia patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży Elbląga. Chcemy zwiększyć świadomość znaczenia obchodów świąt państwowych wśród młodych ludzi przy jednoczesnym zrozumieniu symboli narodowych – mówi hm. Ewelina Dżugan HR komendantka Hufca Elbląg ZHP.
Po przemówieniu Jerzego Wilka pod Bramą Targową trwał festyn, który przewidywał gry wielkoformatowe dla dzieci, konkursy na scenie i próbę odtańczenia poloneza. Festyn poprowadzony został przez harcerki: Dominikę Wińko oraz Natalię Sawinicz.
czy nasi prezydenci ubierają się w lumpeksie - wszystko wskazuje że tak Monika zrub coś z tym
Impreze poprowadzila Dominika Binko :)
Lepiej w lumpie niż u chińczyka tam to dopiero jest dziadostwo.