W tym roku Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych obchodzi swoje 20–lecie. Przez cały ten okres organizacja aktywnie współpracowała z władzami miasta oraz z samorządem województwa warmińsko–mazurskiego. Wczoraj, 6 grudnia, pracownicy ERKON-u, włodarze miasta, urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na uroczystej gali, by podziękować sobie za dwie dekady wspólnej pracy.
Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i uporowi wielu osób, jako dobrowolna unia stowarzyszeń, klubów i fundacji pomagających osobom niepełnosprawnym, starszym i ich rodzinom z regionu elbląskiego. Działa od lipca 1992 roku.
Co w swej ofercie posiada ERKON? - To przede wszystkim bezpłatne porady prawne, specjalistyczne, wsparcie psychologiczne, zatrudnienie wspomagane, coaching, trening pracy, czy szkolenia zawodowe - wylicza Krzysztof Grablewski, koordynator projektów z obszaru rynku pracy w ERKON-ie. - Ale tak naprawdę za tymi wszystkimi rzeczami stoją ludzie - z pasją, profesjonaliści, którzy swoją codzienną pracą pokazują, że możemy życie osób niepełnosprawnych zmieniać i powodować to, żeby żyło się im lepiej.
Podczas spotkania dużo wspominano - Pamiętam pierwszą przełomową sesję Rady Miejskiej w Elblągu, w maju 1993 roku, (ERKON działał już wtedy prawie rok - przyp. red.), kiedy całe spotkanie poświęcone zostało osobom niepełnosprawnym - opowiada Teresa Bocheńska, vice prezes ERKON. - To wtedy zapadła decyzja o rozpoczęciu likwidacji barier architektonicznych w mieście dla osób niepełnosprawnych; szeroko dyskutowano też nad programem integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Obie uchwały zostały zresztą potem przyjęte i wdrożone w życie.
ERKON "wychował" sobie także organizacje, które powstały na jego bazie: Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, miesięcznik "Razem z Tobą", Bank Żywności, Uniwersytet III Wieku oraz Zakład Aktywności Zawodowej. ERKON jest również laureatem wielu nagród. m.in konkursu RegioStars 2013, gdzie razem z fińskim partnerem – organizacją pozarządową Kynnys ry Turun toimikunta, zrealizował projekt „Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia”, który odpowiada o problemie bezrobocia osób w wieku 45+.
- Zagrożenia marginalizacją osób niepełnosprawnych gdzieś ciągle występują. Dlatego jako samorząd nadal będziemy ERKON wspierać i czynnie włączymy się, aby tej marginalizacji przeciwdziałać - powiedział wiceprezydent Marek Pruszak, a Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego dodał, iż liczy na dobrą opinię i wsparcie ERKONU przy konsultacji Regionalnego Programu Operacyjnego - W nowej perspektywie dla naszego województwa jest do rozdania ok. 1,6 mld euro; myślę, że 23 proc. tej kwoty to są pieniądze przeznaczone na Europejski Fundusz Społeczny, dlatego chciałbym aby w procesie konsultacji ERKON także wniósł swoją cegiełkę, żeby ten program był jak najlepszy - mówił dziś Witold Wróblewski.
Misja ERKON-u jest dzisiaj taka sama, jak i 20 lat temu. Stowarzyszenie czynnie realizuje wiele projektów, m.in. "Praca=Samodzielność", "Trening dobrze ustawiony", "Samodzielny niepełnosprawny", czy "Droga do samodzielności" - Mam nadzieję, że przez kolejne 20 lat będziemy mogli pokazać na co nas stać, we współpracy z miastem i województwem na rzecz osób niepełnosprawnych. Przyszłość jest przed nami - uśmiecha się Zbigniew Puchalski, prezes ERKON-u.
laurki laurkami .może łyżka dziegciu:byłem kiedyś beneficjentem tej instytucji kupa papierów do załatwienia -komisje ,ksera itp. a praca -kuchnia lub sprzątanie . Mam wyższe wykształcenie więc myślałem ,że dostanę jakąś lepszą pracęale nic z teg oNie wiem też czy po tych wszystkich programach ludzie dostają pracę -większość z nich nie/
bo programy sa po to by wyciągnąć pieniądze z budżetu państwa lub uni
Oczywiście na pierwszym planie wielu zawodowych społeczników.Ciekawe czym się zajmują zawodowo?
Właśnie uczestniczę w programie i jestem z tego bardzo zadowolona ,dzięki pomocy ludzi z ERKON-u otrzymałam pracę i życie zmieniło się zupełnie czuję się jeszcze potrzebna i coś warta -polecam każdemu ,komu zależy na tym aby być jeszcze czynnym zawodowo i być z ludźmi nie obok nich widzę tu znajome twarze i pomocne dłonie-życzę im następnego pięknego jubileuszu -pozdrawiam:)
Trenerzy pracy -szukają pracy gdzie mogą i gdzie pracodawca otworzy im drzwi do swojego królestwa, bo nie wszyscy chcą mieć kontakt z os. niepełnosprawnymi. Ale chwała im za to że próbują , i tam załatwiają gdzie mogą.
chodzę do Erkonu czesto i zawsze jestem z uśmiechem na twarzy witany w pośrednictwie przez pania (mloda blondynka na przeciwko wejscia w pokoju) fakt- często jest brak pracy z moim schorzeniem bo mam 3 grópe , ale zawsze jest miła i sympatyczna atmosfera. i widze że panie zawsze tam działaja dzwonia i proponuja pracodawcy pracownika, z gr. taka i taka. Może i ja się doczekam!!! ERKON ja CZEKAM