Niedziela, 12.01.2025, Imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czeslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Dwa wskaźniki chemiczne zostały przekroczone (...) Stan biologiczny rzeki Elbląg jest zły"

13.11.2013, 09:30:26 Rozmiar tekstu: A A A
"Dwa wskaźniki chemiczne zostały przekroczone (...) Stan biologiczny rzeki Elbląg jest zły"
fot. archiwum redakcji

Podczas wczorajszych obrad Komisji Gospodarczej przewodniczący Ryszard Klim poruszył temat rzeki Elbląg, która obecnie jest w V klasie czystości. - Głównym czynnikiem, który wpływa na V klasę to jest mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia wyrzucająca swoje oczyszczone ścieki do rzeki Elbląg - zauważa. - Czy spełnia ona wszelkie wymogi i co faktycznie wrzuca co rzeki Elbląg?

Głos w tej sprawie zabrała Krystyna Wątroba, kierownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. - Elbląska oczyszczalnia kontrolowana jest przez nas, a w ramach auto-monitoringu sama prowadzi badania raz w miesiącu. Zarówno ich, jak i nasze badania pokazują, że nie przekraczają dopuszczalnych norm - zaznacza. - Przeprowadzamy badania w ramach  przepisów unijnych, a więc zostały zbadane elementy biologiczne, fizyko-chemiczne i chemiczne. Jeżeli chodzi o elementy z bogatej listy elementów chemicznych tylko dwa wskaźniki w tej chwili w rzece Elbląg wykazały przekroczenie - związki węglowodorów aromatycznych i po raz pierwszy została zbadana tributylocyna i stwierdzono jej przekroczenie. Te dwa wskaźniki zadecydowały, że stan biologiczny rzeki Elbląg jest zły i ogólna ocena tej części wód jest określona jako zła. Wskaźniki fizyko-chemiczne róznież zostały przekroczone - chlor, węgiel organiczny jest dla tej rzeki charakterystyczny z uwagi, że miesza się z wodami przejściowymi. Natomiast związki azotu, które występują w ponadnormatywnej ilości pokazują na zanieczyszczenie tej rzeki substancjami biogennymi, a dopływem ich są składy obszarowe z rolniczych terenów dorzecza.

Według raportu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, w 2012 r., w ramach tzw. monitoringu kontrolnego, pobrano i przekazano do analiz laboratoryjnych 85 prób wody. Ponadto, przeprowadzono także badania rozszerzone (tzw. monitoring przeglądowy) 5 prób wody w kierunku obecności zanieczyszczeń chemicznych, takich jak benzen, benzoapiren, substancje chloropochodne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pestycydy, trichloroeten i tetrachloroeten, bor, selen i antymon.  

Jak wynika z uzyskanych wyników, jakość wody w roku 2012 generalnie odpowiadała wymaganym standardom. Podobnie jak w roku ubiegłym zastrzeżenia dotyczyły jedynie zawartości sodu w jednym ze stałych punktów poboru wody w rejonie zasilania Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Malborskiej (stężenie kształtowało się w pobliżu górnej granicy normy). Pod względem bakteriologicznym jakość wody w ciągu całego roku nie budziła zastrzeżeń.    

Mamy też Babicę

Podczas rozmów członków Komisji zwrócono uwagę na rzekę Babica. - Jeżeli byłoby zainteresowanie badaniem tej rzeki to w ramach współdziałania  na wniosek Komisji możemy wykonać jednorazowo monitoring rzeki Babica - zapewniała Krystyna Wątroba.

Babica jest rzeką administrowaną przez Żuławski Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych. - W tej chwili Żuławski Zarząd realizuje projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław i w ramach tego zadania będzie realizował na Babicy odkrycie koryta rzeki Babicy na odcinku ujściowym - wyjaśnia Anna Zarecz z Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu. - To, co od wielu lat się mówiło i ta rura, która idzie od ul. Mazurskiej do rzeki ma być odkryta i będzie rewitalizacja starego korytarza Babicy. Innych prac na razie Żuławski Zarząd nie planuje.

Radny Zbigniew Olszewski zwrócił uwagę na to, iż nie ma już głównego winowajcy, zdaniem radnego odpowiedzialnego za zanieczyszczenie tej rzeki. - Głównym trucicielem tej rzeki była jednostka wojskowa, która miała tam swoją myjnie czołgową. Wtedy czyściło się czołgi i sprzęt wojskowy, który przyjeżdżał z poligonu z Modrzewiny i tam ją czyścili - mówił. - Trzeba też powiedzieć, że wojsko nie zrobiło tam sobie myjni, dlatego chciało, ale były takie czasy, że można było to zrobić.

- Babica przepływała przez teren poligonu na Modrzewinie, na którym składowane były różnego rodzaju masy poszlifierskie z Zamechu. Wszystko to przyczyniało się do coraz gorszego stanu tej rzeki - zauważył radny Ryszard Klim.

Zakwestionowano jakość wody w El-Vita i ESSzP

Raport PPIS w Elblągu stwierdza także, że w 2012 roku przeprowadzono również badania ciepłej wody w nadzorowanych szpitalach i domu pomocy społecznej, w kierunku bakterii z rodzaju Legionella. Próby pobrane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i w Domu Pomocy Społecznej odpowiadały wymaganiom rozporządzenia, natomiast w Centrum Chorób Wewnętrznych"El-Vita" i w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych ilości tych bakterii. W obiektach, w których jakość wody została zakwestionowana, podjęto działania zmierzające do redukcji tych bakterii. Po przeprowadzeniu tych działań, na podstawie ponownych badań stwierdzono, że woda odpowiada wymogom rozporządzenia. 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ mordziaty
    Środa, 13.11

    szamba leją do rzeki. wystarczy przejść przez waryńskiego i powachać jak śmierdzi

  2. 2
    +6
    ~ kk
    Środa, 13.11

    biedne kaczki

  3. 3
    +5
    ~ tego nie wiecie
    Środa, 13.11

    A okoliczne zakłady pracy, leje się do kanalizy co się da i płynie do rzeki.KIEDY rzeka zostanie pogłębiona wzdłuż????na całym odcinku.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9507029056549