Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPEGIEKA Sp. Z o. o. z Elbląga decyzją ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z dnia 13 sierpnia 2013r. dołączyło do wąskiego grona komercyjnych jednostek naukowych posiadających status centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Oznacza to, że Spółka spełnia kryteria określone w art. 17 ust. 2 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Przyznanie OPEGIEKA statusu jest następstwem skutecznie prowadzonej działalności innowacyjnej, dbałości o dynamiczny rozwój swoich produktów i usług, a także uwieńczeniem realizacji projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Rozbudowa Przedsiębiorstwa OPEGIEKA – utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego GIS CENTRE”. W wyniku realizacji projektu OPEGIEKA utworzyło DATA Center – specjalistyczne centrum przetwarzania danych cyfrowych, które gwarantuje wysoki poziom zabezpieczenia, przetwarzania, utrzymania oraz przechowywania danych. Działalność Data Center ukierunkowana jest na usługi w technologii cloud computing. Dodatkowo w wyniku projektu OPEGIEKA posiada Kancelarię Tajną dedykowaną pracy na materiałach niejawny oznaczonych klauzulą tajne, Nato Secret i EU Secret.
Aby zapewnić najwyższą jakość oraz zgodność z aktualnymi trendami na rynku, firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe na potrzeby bieżącej produkcji geoinformatycznej. Swoją pozycję zawdzięcza silnie zdywersyfikowanej ofercie produktów i usług oraz realizacji interdyscyplinarnych projektów, wymagających gruntownej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie geodezji, kartografii, fotogrametrii oraz najnowszych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Największym potencjałem OPEGIEKA jest wykwalifikowana kadra, a w szczególności zespoły ekspertów branżowych i specjalistów IT. Przedsiębiorstwo w sposób ciągły prowadzi prace badawcze, inwestuje w nowe technologie i sprzęt oraz współpracuje z partnerami krajowymi i zagranicznymi. OPEGIEKA wytworzyło w wyniku własnych i wspólnych badań przemysłowych i prac rozwojowych szereg produktów dedykowanych, które zostały wdrożone i sprzedane odbiorcom zewnętrznym.
Status Centrum Badawczo-Rozwojowego to nie tylko przywileje i obowiązki, ale przede wszystkim nowe możliwości. Obecnie OPEGIEKA realizuje cztery projekty innowacyjne, w tym dwa we współpracy z uczelniami wyższymi, ukierunkowane na utworzenie nowych lub istotnie ulepszonych produktów dedykowanych administracji publicznej oraz rozwiązania na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju. Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Gospodarki „Celem nadawania przedsiębiorcom statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego jest rozwój prywatnego sektora badawczo-rozwojowego oraz wzrost popytu na usługi B+R”. Status centrum badawczo-rozwojowego to nowe szanse rozwoju dla OPEGIEKA, które zamierza wykorzystać z największą starannością.
Brawo dla OPEGIEKA. Nie trzeba być na Modrzewinie w którą utopiono lekką ręką 70 mln złotych.
postawili sobie niezłą "chałupkę" a nie zrobili wjazdu do firmy - zgroza od samego rana sznur samochodów przez "podwórko" , budzą lokatorów, mają na terenie parking, ale zrobili sobie przy kamienicy. naruszone stropy, popękana elewacja budynku.....kto za to odpowie jak coś się stanie?
Ta firma jest znamiennym przykładem oderwania od jakichkolwiek związków i powiązań lokalnych i kompletnego braku zainteresowania po stronie władz miejscowych tym co robi (zagadnienia przerosły ich percepcję). Miasto mając tego typu usługodawcę w dziedzinie gis-u i gospodarki komunalnej bryluje w ogonie miast o podobnej populacji i pożal się Boże "potencjale" nie mając praktycznie porządnej i pełnej bazy danych stanowiącej podstawowe narzędzie w urbanistyce, planowaniu i gospodarowaniu mieniem.