Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Ornecie również chcą odwołać władze miasta - Burmistrza oraz Radę

23.05.2013, 13:21:42 Rozmiar tekstu: A A A
W Ornecie również chcą odwołać władze miasta - Burmistrza oraz Radę
fot. archiwum rdakcji

Mieszkańcy Ornety biorą przykład z elblążan. Chcą odwołać Burmistrza i Radę Miasta. Dziś, 23 maja, delegatura Wojewódzkiego Biura Wyborczego w Elblągu otrzymała wniosek złożony przez grupę inicjatywną, który dotyczy odwołania włodarzy miasta.

Na obecną chwilę nie ma możliwości skontaktowania się z Burmistrzem Ornety, Ireneuszem Popielem, by mógł się wypowiedzieć w tej sprawie. - Uzasadnienie będzie publikowane w sposób zwyczajowo przyjęty, czyli zgodnie z Ustawą w Dzienniku Ustaw. W Ornecie takie uzasadnienie pojawi się w mediach, które działają na terenie miasta – mówi Piotr Goliszek, specjalista Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Elblągu.

Grupa inicjatywna od momentu złożenia wniosku, ma 60 dni na zebranie podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum. Musi być tych podpisów, nie mniej jak 10 proc. od ogólnej liczby uprawnionych do głosowania.
 
Następnie te podpisy, jeśli uda sie zebrać wystarczającą ilość, zostaną złożone w delegaturze Wojewódzkiego Biura Wyborczego w Elblągu. - Od momentu złożenia, Komisarz Wyborczy ma 30 dni na wydanie postanowienia o przeprowadzeniu bądź odrzucenia referendum. Od postanowienia jest 50 dni do głosowania – mówi Piotr Goliszek.

Orneta jest kolejnym miastem, po Fromborku, gdzie w ostatnim czasie doszło do załamania władzy. W ubiegłym roku, we wrześniu, sąd w Braniewie skazał Burmistrza Miasta Fromborka, Krystynę L. za nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury na terenie gminy Frombork. Pani Burmistrz odwołała się od wyroku braniewskiego Sądu i sprawa trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Elblągu. Tu, Pani Burmistrz została skazana prawomocnym wyrokiem Sądu, na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 1,2 tys. zł grzywny oraz zapłatę kosztów sądowych.

Wygląda, więc na to, że Frombork czekają przedterminowe wybory. O wygaśnięciu mandatu Pani Burmistrz powinna zadecydować Rada Miejska Fromborka. Czekamy również na rozwój wypadków w Ornecie.

 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 2Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Stanley
  Czwartek, 23.05

  To już kolejne miasto po Ostródzie,Elblągu i Fromborku.Niedługo zabraknie komisarzy.Kiepskich mamy włodarzy miast w naszym regionie.To przestroga dla Wojewody i PO.

 2. 2
  +3
  ~ ewacio
  Czwartek, 23.05

  Ludziom się wydaje że jak przyjdzie nowa władza to kryzys się skończy. Z reguły jest dużo gorzej, bo inwestorów takie miasta nie interesują a nowe władze nic nie mogą zrobić innego niż stara władza.

 3. 3
  +5
  ~ pytanie zasadnicze
  Czwartek, 23.05

  po kiego grzyba komu władza która "nic nie może zrobić".

 4. 4
  0
  ~ koko
  Czwartek, 23.05

  Do Stanleya .Kolego włodarze wywodza sie ze społeczeństwa.Czyli należy zastanowic sie nad wartoscią społeczeństwa.

 5. 5
  +3
  ~ NIE dla olsztyna
  Czwartek, 23.05

  Te całe warmińsko mazurskie do rozwałki.POMYLILI się tworzac ten stwór same afery i zachłanność olsztyna.

 6. 6
  +3
  ~ Tak ! I bdb.
  Czwartek, 23.05

  Mają rację! ORNETA jest chyba jedynym miastem w najbliższej okolicy, które wyszło z II wojny światowej prawie nietknięte. Ma piękny układ architektoniczny Starego Miasta ze średniowiecznym ratuszem. A miasto jest totalnie zapuszczone, brudne, wszędzie widać odpadające tynki i dziury w ulicach. Tam potrzeba trochę cementu, farby, dachówek a przede wszystkim INICJATYWY i ORNETA będzie tak wyglądała, że będzie można tam kręcić filmy o dawnych wiekach!

 7. 7
  +2
  ~ orneta
  Czwartek, 23.05

  po co te referendum żeby mógł przyjść były burmistrz i jego zadłużeni kumple

 8. 8
  +4
  ~ Kazimierz Falkiewicz
  Czwartek, 23.05

  Jeżeli Mieszkańcy Ornety zmagają się z podobnymi problemami, które my mieliśmy w Elblągu. To życzę grupie inicjującej referendum powodzenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.