Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Instytucje oferujące bezpłatne porady prawne w Elblągu - jest ich więcej niż myślisz

01.06.2013, 10:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Instytucje oferujące bezpłatne porady prawne w Elblągu - jest ich więcej niż myślisz
fot. Kamila Jabłonowska

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawach prawnych, a nie wiesz, gdzie się zgłosić, poniżej przedstawiamy kilka miejsc, gdzie w Elblągu można uzyskać taką poradę, bezpłatnie. Co najmniej pięć instytucji w Elblagu organizuje spotkania z prawnikiem, adwokatem, radcą prawnym, który odpowie na wszelkie wątpliwości mieszkańców, z zakresu prawa.

Pomogą wyjaśnić sytuację od strony prawnej, napisać pozew lub wesprzeć w trakcie trwania postępowania, są do dyspozycji mieszkańców i służą pomocą. Do opisanych poniżej placówek najlepiej umawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem, ponieważ chętnych jest sporo.

Regionalny Ośrodek Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego w Elblągu


Ośrodek znajduje się przy ul. Bałuckiego 5 Ł. Poradnia działa od stycznia 2012 roku, miesięcznie udziela się tu około 300 porad. Chętni, mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 16:00, - Funkcjonujemy także w wybrane soboty, to jest najczęściej co druga sobota w miesiącu. Wtedy jesteśmy otwarci od 9:00 do 14:00. Na wizyty trzeba się wcześniej umawiać, z uwagi na zainteresowanie, na wizytę czeka się około tygodnia – mówi Marta Budzińska, Kierownik Regionalnego Ośrodka Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego.

Pod numerem telefonu 55 642 42 49, komórkowym 501 274 606 lub za pomocą email (elblag@pytaszniebladzisz.eu), można umawiać się na spotkania. Poradnia zajmuje się konsultacjami w sprawach z szerokiego zakresu, te najczęściej udzielane są z dziedziny prawa cywilnego, rodzinnego, karnego czy administracyjnego. - Elblążanie najczęściej przychodzą w sprawach z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego, ale spotykamy się z pytaniami praktycznie z każdego obszaru – mówi Marta Budzińska. -  Jedynym wyjątkiem jest to, że nie obsługujemy przedsiębiorców – dodaje Kierowniczka.

Ośrodek działa pod szyldem Stowarzyszenia Warmińsko-Mzaurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Na działalność uzyskano pieniądze ze środków Unii Europejskiej, jest to jedna z trzech takich poradni w naszym województwie, podobne są w Olsztynie i Ełku. - Współpracujemy z różnymi organizacjami na terenie województwa. Oferujemy porady wyjazdowe, np. dwa razy w miesiącu w Urzędzie Miasta i Gminy w Młynarach, w Urzędzie Gminy w Gronowie Elbląskim. Niedługo zaczynamy porady w MOPS-ie w Tolkmicku – mówi Marta Budzińska. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową

Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej

O bezpłatne porady prawne w Elblągu, można się zgłaszać także do Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej. Centrum znajduje się przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 pok. 101. Aby zapisać się na spotkanie, należy dzwonić pod numer (55) 642 44 25 lub umówić się osobiście. - Osoby pokrzywdzone, ofiary przemocy lub ofiary jakie doznały przestępstwa są przyjmowane od razu, bez umawiania - mówi  Elżbieta Pały, udzielająca porad pierwszego kontaktu. -Zajmujemy się całym zakresem praw, najwięcej jest jednak spraw rodzinnych, alimentacyjnych, o ustalenie kontaktów z dziećmi. Dużo rozpatrujemy spraw obywatelskich, o podpisanie jakichś umów lub spraw konsumenckich – dodaje.

Poradnia działa od 2004 roku, jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9:00 do 18:00, oraz w piątki do godz. 13:00. Jak wynika ze statystyk prowadzonych w poradni, w roku 2012 zarejestrowano ponad tysiąc porad bezpośrednich, nie telefonicznych. Fachową poradę można uzyskać w przeciągu dwóch, trzech dni, jeśli wymaga ona kontaktu z adwokatem. Szereg spraw jest rozpatrywanych na miejscu, a porady udzielane są przez poradnię pierwszego kontaktu.

Liga Kobiet Polskich

Poradnia Prawno-Psychologiczna znajduje się w siedzibie Ligi Kobiet Polskich w Elblągu, przy ul. Grunwaldzkiej 31. Po porady, można zgłaszać się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 15:00. Do dyspozycji zainteresowanych, są pracownicy udzielający porad prawnych: radca prawny, prawnik i sędzia. Oprócz tego, działa asystent poradni prawno – psychologiczno-społecznej. - Najczęściej udzielamy porad prawnych w sprawach rodzinnych, w sprawie rozwodów, alimentów, w związku z separacją. Zdarzają się też sprawy spadkowe, ale spektrum naszych działań jest bardzo szerokie – mówi Aleksandra Józefowicz, asystentka poradni prawno-psychologicznej. - W miesiącu przyjmujemy około 60-80 interesantów – dodaje.

Na stronie internetowej Ligi Kobiet Polskich znajduje się e-poradnik, w którym znajdują się wyjaśnienia najbardziej popularnych spraw wraz z krótkimi opisami. Więcej informacji na stronie Poradni prawno-psychologicznej, Ligi Kobiet Polskich:

Po porady z zakresu prawa pracy, można zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy.  Siedziba elbląskiego oddziału znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 2b, lok. 14f. Z kolei, zadaniami z zakresu ochrony praw konsumenta zajmują się Rzecznicy Konsumentów. Na terenie Elbląga, działa Miejski Rzecznik Konsumentów, przyjmuje on, przy ul. Czerwonego Krzyża 2, w poniedziałek i piątek (od 8:00 do 14:30), oraz środę od 8:00 do 10:00. Miejski Rzecznik Konsumentów przyjmuje konsumentów wyłącznie z obszaru Miasta Elbląg. Innych mieszkańców przyjmie Powiatowy Rzecznik Konsumentów, którego siedziba znajduje się przy ul. Saperów 14A. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 55 239 49 27.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 8Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Duży Wóz
  Poniedziałek, 03.06

  Co myślicie o Budziakowej - gwieździe ?

 2. 2
  +1
  ~ Aga
  Poniedziałek, 04.11

  w Lidze pobierają opłatę

 3. 3
  +3
  ~ E.
  Środa, 26.08

  Bardzo żałuję, iż zakończyła swoją działalność poradnia przy ulicy Bałuckiego5. Osoby, które udzielały porad, nie tylko były pomocne w uzyskaniu bardzo fachowej porady, ale przede wszystkim wykazywały wielką empatię. Skorzystałam wiele razy i za każdym razem czułam z ich strony ogromne wsparcie. Obie panie wykazały się wielkimi umiejętnościami i profesjonalizmem. Tak, to moja subiektywna wypowiedź i bardzo będzie mi brak ich pomocy, w wielu jeszcze moich nierozwiązanych sprawach, które przeciągają Sądy. Pani Marto i pani Agato - DZIĘKUJĘ :-)

 4. 4
  0
  ~ bahe@tlen.pl
  Sobota, 03.10

  wsporze wygraliśmy i sąd zasądził zwrot kosztów dla adwokata. Adwokat od tej sumy pobrał od nas pieniądze ,na podatek , że prowadzi działalność gospodarczą. Na jakiej podstawie prawnej strona poszkodowana ponosi koszty dla adwokata pomimo wygranej sprawy.

 5. 5
  +1
  ~ numery telefonów
  Poniedziałek, 06.06

  Po co podawać nieistniejące nr-y telefonów ??? "Pod numerem telefonu 55 642 42 49, komórkowym 501 274 606" ???

 6. 6
  0
  ~ godlewska j
  Piątek, 04.11

  a ja wydzwaniam i szukam pomocy prawnej a tam juz nie ma

 7. 7
  0
  ~ Beata
  Niedziela, 21.05

  Mam pytanie jest jakiś radca albo adwokat bezpłatny który by napisał mi pozew rozwodowy z wyłącznie winy męża

 8. 8
  0
  ~ Beata
  Niedziela, 21.05

  Mam pytanie jest jakiś radca albo adwokat bezpłatny który by napisał mi pozew rozwodowy z wyłącznie winy męża

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.